Inflácia v USA klesla
Inflácia v USA klesla. Zdroj: Shutterstock.com/Immersion Imagery/ Niphon Subsri

Inflačné tlaky pomaly ustupujú, ale tempo znižovania nie je v každom regióne rovnaké. Posledná správa od U.S. Bureau of labor statistics hovorí, že ročná miera inflácie v USA v súlade s prognózami trhu spomalila už šiesty mesiac po sebe na úroveň 6,5 % za mesiac december 2022. Zároveň ide o najnižšiu hodnotu od októbra 2021.

Podľa údajov z Tradingeconomics vidíme, že inflácia klesla oproti novembrovým hodnotám o 0,6 %. Ide o rovnaký pokles dvakrát za sebou a zároveň najvyšší od vrcholu 9,1 %. V prípade, že trend bude pokračovať, FED pravdepodobne ešte viac ustúpi od agresívnej menovej politiky zvyšovania úrokových sadzieb.

Inflácia v USA klesá
Inflácia v USA klesá. Zdroj: Tradingeconomics.com

Zníženie úrovne inflácie v USA vychádza z poklesu cien energií a pohonných hmôt po novembrovom náraste. Ďalšie spomalenie bolo zaznamenané aj v potravinárskom sektore a rovnako klesali aj náklady na ojazdené automobily.

Prečítaj si tiež: Pripravte sa na neistotu na trhoch a recesiu, varuje uznávaný ekonóm

Inflácia v eurozóne je stále vysoká

Zaujímavosťou je, že eurozóna v čase písania článku dosahuje úroveň inflácie 9,2 %. Trend je rovnaký, ale znižovanie nastalo len 2 mesiace po sebe od októbrovej hodnoty 10,6 %. Inflácia najprv klesla na úroveň 10,1 % a následne na súčasnú hodnotu 9,2 %. Prečo ale eurozóna zaostáva za USA? Dôvod je jednoduchý.

ECB reagovala prísnou menovou politikou v časovým oneskorením v porovnaní s FED-om. Je potom logické, že aj inflačné tlaky budú ustupovať oneskorene. Trend v USA by sme ale vedeli aplikovať ako predpoveď pre eurozónu v najbližších mesiacoch. Na druhej strane, nesmieme zabúdať na makroekonomické riziká, o ktorých sa viac dočítate v článku Riziká trhu v roku 2023: toto potrebujú investori vedieť.

Zdá sa, že na poslednú správu o inflácii reagovali globálne trhy pozitívne a kryptomeny dokonca zaznamenali najvyšší cenový rast od posledného bullrunu, ako sme vás informovali. Rok 2023 bude prelomový nielen z hľadiska inflačných tlakov, ale aj z hľadiska zotavenia globálnej ekonomiky.

Mohlo by ťa zaujímať: Prognóza najväčších bánk na rok 2023: čo nás čaká okrem recesie?