Držať bitcoin alebo altcoiny?
Držať bitcoin alebo altcoiny? Zdroj: shutterstock.com/pathdoc/Chinnapong

Takmer každý účastník trhu si raz položil otázku či je lepšie vlastniť bitcoin alebo altcoiny. Pomôcť nám v tom môžu údaje zo stránky CoinMarketCap. V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké zastúpenie na trhu majú najväčšie mince a aké zisky zaznamenali v poslednom bullrune.

Z dlhodobého hľadiska dominancia bitcoinu klesá a pravdepodobne dosiahne nové historické minimum. Možnosť diverzifikácie stále stúpa a počet mincí sa zvyšuje. Takisto aj počet projektov, ktoré ponúkajú lepšie riešenia ako bitcoin. Najväčšia kryptomena na svete predovšetkým ťaží z toho, že bola prvá.

Ako vidíme na grafe nižšie, dominancia najväčších altcoinov v porovnaní s bitcoinom rastie. Samozrejme samotný nárast počtu kryptomien tiež znižuje dominanciu bitcoinu, no priamo to nesúvisí s tým, že bitcoin je menej ziskový. To ale možno vyvrátime v segmente vysoko kapitalizovaných kryptomien.

Dominancia bitcoinu a altcoinov
Dominancia bitcoinu a altcoinov. Zdroj: CoinMarketCap

Pre neznalých je ideálnou voľbou investovanie do popredných digitálnych mincí a určite neodporúčame vkladať kapitál do nízko kapitalizovaných kryptomien. Preto sa porovnanie ziskovosti v poslednom bullrune bude týkať predovšetkým tých najlepších projektov. V prípade, že sa zaujímate o aktuálne cenové pohyby BTC, môžete si prečítať článok Bitcoin musí vychladnúť. Údaje zo siete signalizujú vrchol rastu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin verzus top altcoiny

Bitcoin vytvoril v poslednom bullrune zhodnotenie približne 2 000 % a korekciu 77 % z predošlého nárastu. Ethereum dokázalo narásť predovšetkým vďaka očakávanému prechodu na Proof of stake, ako sme vás informovali. Zhodnotilo sa o 5 600 %, zatiaľ čo bear market spôsobil prepad o 82 %.

Ďalším kandidátom je binance coin, ktorý vzrástol o 4 800 % a korekcia zaznamenala 73 %. Token XRP dokázal zhodnotiť svoju cenu o 1 600 %, no korekcia dosiahla až na úroveň 85 %.

Cardano bola jedna z najziskovejších kryptomien posledného bullrunu so zhodnotením 5 900 %, ale následne zaznamenala jednu z najmohutnejších korekcií 92 %. Na záver sa pozrieme na litecoin, ktorý narástol o 1 300 % a korekcia dostala kryptomena na 90 % od maxima.

Zdá sa, že z dlhodobého hľadiska je ziskovosť etherea a binance coinu omnoho vyššia v porovnaní s bitcoinom. Na druhej strane tokeny ako napríklad cardano, litecoin a XRP počas poslednej korekcie značne stratili svoju hodnotu oproti najväčšej kryptomene. Je potrebné mať na pamäti, že čím vyššie zhodnotenie kryptomena vytvorí, tým silnejšia korekcia pravdepodobne nastane. A úlohou dlhodobého investora je identifikovať také mince, ktoré aj napriek vysokému zhodnoteniu nevytvárajú vyššie korekcie ako bitcoin.

Aká je odpoveď na našu pôvodnú otázku? Ako sme si dokázali, nemôžeme všetky altcoiny hodiť do jedného koša. Spomedzi najviac kapitalizovaných mincí si najlepšie postavenie udržali ethereum a binance coin. Takýchto mincí je samozrejme omnoho viac, no čím menej sú kapitalizované, tým väčšie riziko predstavujú. Napriek tomu by sa žiaden nováčik nemal vyhýbať bitcoinu v prospech vidiny vyšších ziskov na altcoinovom trhu.

Mohlo by ťa zaujímať: Ako v súčasnosti obchodovať šialený rast ceny bitcoinu – na toto si dajte pozor