xrp ripple logo

V roku 2012 sa objavila vtedy úplne nová kryptomena s názvom Ripple (neskôr XRP). Menu XRP vytvorila spoločnosť Ripple Labs. Ubehlo šesť rokov a XRP sa stále drží na vrchole rebríčku kryptomien. Preto sa pozrieme, čo je vlastne mena XRP zač, aké sú jej výhody a prečo má toľko ľudí s touto menou problémy.

Dve tváre

Ak chceme hovoriť o Ripple, v prvom rade si musíme povedať, že tento projekt má dve tváre. Na jednej strane je to protokol Ripple, na ktorom beží RippleNET, a na strane druhej to je XRP minca, teda samotná kryptomena. Ripple je veľmi komplexný projekt, ktorý nie je jednoduché pochopiť a toto základné rozdelenie významne pomôže.

Teraz sa zameriame na XRP ako kryptomenu a neskôr sa pozrieme na RippleNET. XRP má výrazne odlišné charakteristiky než ostatné kryptomeny. Preto si povieme o dôležitých vlastnostiach, ktoré nie sú všeobecne známe. Pre pochopenie nasledujúcich riadkov je nutné mať na pamäti, že projekt má skutočne dve hlavné oblasti. Jednou je samotná mena XRP a druhou RippleNET, ktorý je riešením pre urýchlenie transakcií medzi bankami.

XRP nie je blockchain

Teraz si povieme o vlastnostiach meny XRP.

  • XRP nie je blockchain. XRP neformuje žiadne bloky a namiesto nich má jednotnú účtovnú knihu, kde sú zapísané všetky účty a množstvo XRP, ktoré držia. Táto účtovná kniha je aktualizovaná každých 5 sekúnd, čo je doba, za ktorú sa transakcie obvykle realizujú.
  • XRP nemá ani Proof of Work (BTC), ani Proof of Stake (NEO). Overovanie transakcií uskutočňujú dôveryhodní overovatelia. Aby sa niekto stal overovateľom, musia ho najprv ostatní overovatelia schváliť. Pôvodní overovatelia sú iba z Ripple Labs.
  • Overovatelia overujú stav XRP účtovnej knihy každých niekoľko sekúnd, pričom zároveň overujú nové transakcie v sieti a updatujú účtovnú knihu XRP. Ak sa 80 % overovateľov zhodne, že je všetko v poriadku, transakcie sú následne zapísané do novej verzie účtovnej knihy.
  • XRP nemá žiadne stimuly. Tu si pomôžeme porovnaním s Bitcoinom. Zatiaľ čo Bitcoin má v sebe zakódované odmeny pre ťažiarov, XRP tieto odmeny pre overovateľov nemá. BTC tak vytvára decentralizovaný systém, ktorý tvorí celosvetovú sieť fungujúcu na základe ekonomických stimulov. Za overovanie transakcií získate BTC a za uzatváranie blokov získate odmenu v podobe novovyťažených BTC. Preto sa ľudia stávajú ťažiarmi. Pri XRP je to inak. XRP overovateľ nič nezískava. Hlavným stimulom pre prevádzku uzlov je dobrá vôľa a prípadne možnosť navrhovať zmeny fungovania XRP.
  • Spoločnosť Ripple Labs na počiatku svojej existencie vytvorila 100 miliárd mincí XRP. To je údajne finálny počet, hoci teoreticky spoločnosti nič nebráni vytvoriť ďalšie mince.
  • XRP sa používa na platenie poplatkov v sieti, ktoré majú primárne antispamový charakter. Za každú transakciu sa tak zaplatí minimálne množstvo XRP, ktoré je následne spálené. Celkový počet XRP tokenov bude mať klesajúcu tendenciu, čo teraz môžeme vidieť na marketcape, pretože celkovo už existuje menej než 100 miliárd mincí.

RippleNET pre bankový sektor

RippleNET je vlastnou službou, ktorá je v podstate nezávislá od mince XRP. Dôvod, prečo Ripple Labs vytvorila RippleNET, je ten, že zatiaľ čo celý svet prešiel internetovou revolúciou, bankový sektor sa stále spolieha na technológie z doby pred internetom. To má za následok niekedy až desivú pomalosť, neschopnosť širšej kooperácie a minimalizovanie efektívnej spolupráce naprieč bankovým sektorom.

RippleNET chce zlé vlastnosti zastaraných technológií preklenúť. Ripple Labs vytvorila technológiu pre moderné bankovníctvo, ktoré má výrazne zrýchliť najmä cezhraničné platby a veľmi významne redukovať náklady na stranách bankových inštitúcií. To teoreticky môže mať dopad aj na individuálneho používateľa, a to v dvoch oblastiach. Jednak by sa mali zrýchliť prevody peňazí v medzinárodnom rozsahu a tiež by mohli (a musíme zdôrazniť, že toto je iba teoretická možnosť) klesnúť poplatky. Rovnako sa však môže stať, že bankám sa znížia náklady, ale poplatky nechajú rovnaké a budú tak mať výraznejší zisk.

Ako sme už spomenuli, RippleNET nemá žiadnu súvislosť s XRP tokenom. Výhodou RippleNETu je fakt, že nerobí rozdiely medzi kryptomenami a fiat peniazmi. XRP minca je tak prenositeľná pomocou RippleNETu, avšak rovnako je prenositeľná ktorákoľvek iná mena. Hodnota XRP tak nie je závislá od tejto technológie. Svetlou stránkou pre cenu XRP je snaha Ripple Labs o presadenie XRP ako meny, ktorú by mali banky používať. Tie to však nerobia (z mnohých dôvodov: kryptomeny sa zatiaľ nepoužívajú masovou spoločnosťou, chýbajú regulácie a cena kryptomien skáče hore a dole ako na horskej dráhe).

RippleNET si zaslúži vlastné vysvetlenie. Zatiaľ nám postačí, že je to úspešná technológia, ktorú už používajú mnohé banky. Vzťah k mene XRP je však veľmi voľný a okrem symbolického prísľubu, že ho bude Ripple Labs presadzovať, nemá hodnota XRP nič spoločné so systémom RippleNET.

XRP a diskusia o decentralizácii

XRP prišlo s riešením, ako vytvoriť digitálnu menu, ktorá prekoná nedostatky ostatných kryptomien. Tvorcovia tejto meny robili kompromisy. Ľudia z Ripple Labs obetovali decentralizáciu na úkor rýchlosti siete. XRP tak momentálne zvláda 1500 transakcií za sekundu, ale bohužiaľ je to cena za to, že sieť nie je možné definovať ako decentralizovanú.

Ďalším problémom je napríklad možnosť zmrazenia fondu. Ak máte XRP, môže byť rozhodnuté o tom, že ho nesmiete používať. Taký príklad sa už odohral, keď chcel jeden z tvorcov XRP, Jed McCaleb, predať XRP za viac než milión dolárov, čo bolo proti tomu, čo tvorcovia XRP hovorili a ako sa s McCalebom dohodli. Ten pritom vlastní okolo 5 miliárd XRP.

Tým sa dostávame k ďalšiemu problému s decentralizáciou. Väčšinu XRP vlastní spoločnosť Ripple Labs a tvorcovia XRP meny. Viac než 60 % mincí nie je v obehu. Tieto prostriedky sú v rámci podmienenej zmluvy dostupné iba po malých častiach. To má zamedziť tomu, aby tvorcovia meny, ktorí vlastnia najviac XRP, zrazu predali veľké množstvo XRP a tým zničili cenu mince. Avšak ani tu nemôžeme hovoriť o decentralizácii, pretože ide o externú zmluvu, ktorá nemá nič spoločné so samotným protokolom a nefunguje na báze smart kontraktu (to je bežná praktika, že mince tvorcov projektov sú uzavreté v smart kontrakte a uvoľňujú sa na základe kódu).

Je však tiež pravdou, že XRP sa o decentralizáciu snaží. Postupne sa pridávajú ďalší a ďalší overovatelia, ktorí sú z tretích strán a teda nepatria k Ripple Labs. To bohužiaľ zatiaľ nemení nič na architektúre, ktorá umožňuje overovateľom bezprecedentnú kontrolu v rámci kryptomien.

Záver

Pozreli sme sa na základné vlastnosti XRP a veľký problém s  decentralizáciou celého projektu. XRP nie je klasická kryptomena (rozhodne nie v terajšom stave). Hoci sa dá hovoriť o demokratickom usporiadaní, stále je problém s tým, že ďalších validátorov volí primárne spoločnosť Ripple Labs, čo sa samozrejme môže v budúcnosti zmeniť.

Prečo má teda XRP takú hodnotu (v dobe písania článku je treťou najväčšou menou na trhu)? XRP je tu dlho a preto ho vlastní pomerne veľké množstvo ľudí. Zároveň mnoho používateľov verí v to, že XRP sa cez Ripple Labs pretlačí ako hlavná mena bankového sektora. To by mohlo významne zvýšiť cenu XRP, avšak ani banky nemajú záujem pracovať s peniazmi, ktoré v podstate ovláda iba jedna spoločnosť.

Obzvlášť nebezpečné je, že validátori môžu rozhodovať o tom, čo so svojimi peniazmi budete robiť. Môže sa tak stať, že na lokálnej úrovni vláda zakáže zaobchádzanie s XRP a validátori budú musieť prestať tieto transakcie overovať, pretože táto voľba existuje. To je zásadný rozdiel od kryptomien a dôvod, prečo by sme boli opatrní pri spojení slov kryptomena a XRP.

Ak by dnes skončila spoločnosť Ripple Labs, samotná mena XRP pravdepodobne nezanikne, ale zároveň je dosť možné, že stratí veľkú časť svojej hodnoty a neobstojí v konkurencii skutočných kryptomien. Je tiež pravdou, že úspech tejto spoločnosti vôbec nemusí znamenať úspech XRP.

XRP je digitálna mena, ktorú stále kontroluje primárne jedna spoločnosť a drží aj väčšinu tejto meny (viac než 60 %). Iba čas ukáže, či sa projektu podarí docieliť rozumnú decentralizáciu. Ak by bola mena prijatá bankovým sektorom ako médium prenosu hodnoty, držiteľov XRP budú čakať krásne časy. Existuje však mnoho argumentov, ktoré hovoria proti.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
22 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
nepoviem

Ach jaj ani nemám chuť komentovať nezrovnalosti ohľadom XRP. Ale pre začiatok. Kde autor článku vyčítal, že firma ripple dokáže zmrazovať XRP transakcie? Nič také neexistuje takže to je blud č.1. Jediné čo sa dá zmraziť sú tokeny na XRP sieti ako napr Allvor. Blud č.2 XRP sa nedá len tak navýšiť jeho maximum počet museli by sa na tom zhodnúť všetci na serveroch. Prečo by to robili? To potom môžeme argumentovať, že keď sa ľudia ťažiaci BTC dohodnú navýši sa na napr. 1 000 000 000 kusov. Blud č.3 banky nebudú používať XRP. Viete prečo ho aktuálne banky nepoužívajú?… Čítať ďalej

asponzetak

cau nepoviem. vidim ze mas dostatok informacii o xrp a preto by som sa ta rad opytal a zaroven ak budes ochotny aj vyuzil na odpovede k par otazkam a to su: myslis ze sa oplati do xrp investovat? drzis nejake xrp? co si myslis o xlm? diky

nepoviem

Pozri ak chceš investovať nikdy never nikomu čo ti povie. Úspešný investor si utvára svoj názor sám a nepotrebuje na to ostatných. Ak chceš vedieť či sa oplatí do niečo investovať zisti si o danej technológii kto ju vytvoril, čo dokázal ten čo to vytváral teda či má za sebou reálne fungujúce veci, aký je jeho tím, pozri si ich profily na linkedin.com, prepočítaj si koľko je kusov danej meny, či má max supply, z toho sa ti dá zhruba odhadnúť keď sa to bude používať na koľko to môže vystúpať, pozri si zdrojové kódy danej meny na github.com a… Čítať ďalej

Booboo

Poďme po poriadku:
blud č.1 – Jediné čo sa dá zmraziť sú tokeny na XRP
Ak niekomu zmrazia tokeny XRP tak automaticky zmrazia aj transakcie s týmito zmrazeným tokenom.
Blud č.2 XRP sa nedá len tak navýšiť jeho maximum počet museli by sa na tom zhodnúť všetci na serveroch.
Logicky ak sa dohodnú tak sa navyšiť dá – prečo lebo to budú chcieť.

nepoviem

Veľa si toho nového nepovedal. Veď ja som povedal, že bludom je, že hocikedy si môžu navýšiť XRP. Nemôžu. Muselo by sa na tom zhodnúť 80% validátorov. Ono keď sa dohodne 51% ťažiarov btc môžu ho navýšiť aj na 50 miliárd. Takže stále z toho XRP vychádza lepšie lebo u nich sa musí zhodnúť 80% všetkých serverov u BTC stačí 51%. A píšeš nezmysel nedá sa XRP zmraziť. Dajú sa iba jeho tokeny. To je ako keby zmrazíš niektorí z ERC-20 tokenov čo sú na ethereumovej sieti. To neznamená, že si zmrazil niekoho ethereum. Veď keď tak skalopevne tvrdíš, že… Čítať ďalej

Booboo

Je zjavné žé máš problém čítať s porozumením a uvažovať v súvislostiach. V článku je napísané:”To je údajne finálny počet, hoci teoreticky spoločnosti nič nebráni vytvoriť ďalšie mince.” Nie je tam hocikedy. To znamená že autor tým myslí že teoretický po splnení podmienok. Určite nie HOCIKEDY. Protokol BTC je vytvorený tak že ťažiary nemôžu navýšiť počet BTC. Maximum BTC je 21 000 000.ks To zmrazenie je v članku popísané “Ďalším problémom je napríklad možnosť zmrazenia fondu. Ak máte XRP, môže byť rozhodnuté o tom, že ho nesmiete používať. Taký príklad sa už odohral, keď chcel jeden z tvorcov XRP, Jed… Čítať ďalej

nepoviem

Píšeš podľa mňa nesprávne čo sa týka BTC. Pretože presne o tom je 51% útok ak sa dohodne 51% ťažiarov zmenia počet BTC na hocikoľko chcú. Lebo ten kto ovláda 51% overovania blockchainu určuje jeho parametre a kľudne môže aj zmeniť všetky parametre čo sa týka BTC. Preto je dôležitá decentralizácia. Takže ťažiari v Číne ak sa dohodnú môžu navýšiť počet BTC o koľko len chcú presne toto sa dialo počas 51% útoku na Verge. A to s tým Mc Calebom si kde vyčítal, že jemu zmrazili? Máš nejaký dôveryhodný link? Lebo nič také som ja nenašiel a hľadal som… Čítať ďalej

bubu

Bubik, pises nezmysly. Ak by si sa naozaj zaujimal oto ako boli zmrazene Calebove xrp, tak by si vedel ze to bolo cez bitstamp prostrednictvom exchange – nie cez moznost zmrazit xrp. A kedze vidim ze si lenivy si to vyhladat a len hucis a opakujes to co tebe podobni, tak ti dam link. https://unhashed.com/cryptocurrency-news/can-xrp-be-frozen-ripples-cto-corrects-roger-ver/
Nemas zaco

Booboo

Dik dobrý článok.
XRP sa ako token nedá zmraziť.
Zacitujem z članku:
“Bitstamp, výmena sprostredkovávajúca transakciu, zmrazila finančné prostriedky spoločnosti McCaleb na žiadosť spoločnosti Ripple Labs.”
McCaleb mal svoje XRP predať cez inú burzu lebo XRP neboli zmrazené.
Burzy často pozastavia obchodovanie z dôvodu údržby
3.7.2018 syscoin (SYS)na binance dosiadol úroveň 96BTC za 1(SYS)
na poloniex ten isty deň bol kurz o mnoho nižšie asi preto že skôr pozastavili obchodovanie.

Booboo

Hecol som sa našiel som aj zaujímavejšie vysvetlenie. Použivam český prekladač: Jeden McCaleb, původní zakladatel společnosti Ripple Labs, se pokoušel prodat více než 96 milionů XRP – rodné měny sítě Ripple -, kterou získala jeho rodina při založení společnosti. Převeden na americké dolary, tato částka XRP se rovná více než 1 milionu dolarů. Za účelem “vyvarovat se a zmírnit nenapravitelné škody a škody” na hodnotě XRP, agent Ripple Labs šel na bránu Bitstampu a podle příkazu CoinDesku dal na účet McCaleb XRP platbu 1 038 172 USD. Jakmile však transakce dokončila, společnost Ripple Labs požadovala, aby společnost Bitstamp využila své… Čítať ďalej

jonas

Ty nevieš čítať kamarát? Veď to nie je zmrazenie XRP na sieti od firmy Ripple. Oni požadovali aby bitstamp burza mu neumožnila vytiahnúť XRP za USD. Aby som ti to vysvetlil po lopate. To je ako keď máš niekoho čo emituje menu napr. euro. Zistí sa, že niekde v banke má niekto špinavé prachy eurá tak banka mu neumožní ich vytiahnúť. Ale to nie je zmrazenie meny euro ani zmrazenie euro systému. To konkrétna banka neumožnila ich vybrať aj keď tam reálne sú. Takže tie XRP dorazili na bitstamp cez sieť od ripple ale neboli zmrazené na sieti ripple ale… Čítať ďalej

nepoviem

Ešte aj to čo linkuje ten článok autor konkrétne toto https://www.digitaltrends.com/computing/what-is-ripple/ asi nečítal čo linkuje tam je tiež to čo som tu napísal. Že môžu zmraziť na ripple siete non-xrp issued currency. To v preklade znamená meny čo nie sú vydané ako xrp teda tokeny. Toto x krát vysvetľoval ich hlavný programátor David Schwartz. Napr tokeny allvor by sa dali zmraziť ak by na sieti ripple net robili niečo nekalé. XRP sa nedá.

Booboo

Blud č.3 banky nebudú používať XRP
Včlanku sa nepíše že banky nebudú použivať XRP.
píše sa:RippleNET si zaslúži vlastné vysvetlenie. Zatiaľ nám postačí, že je to úspešná technológia, ktorú už používajú mnohé banky. Vzťah k mene XRP je však veľmi voľný a okrem symbolického prísľubu, že ho bude Ripple Labs presadzovať, nemá hodnota XRP nič spoločné so systémom RippleNET.
Blud č.4 validátorov volí firma ripple.
Včlanku je: Aby sa niekto stal overovateľom, musia ho najprv ostatní overovatelia schváliť. Pôvodní overovatelia sú iba z Ripple Labs.

nepoviem

Znova zle. Keby si si niekedy prečítal čo vraví CEO Brad Garling House a čo vraví CTO David Schwartz vedel by si, že celý čas od kedy vznikli všade propagujú XRP kade chodia videl som s nimi x videi na youtube kde ho propagovali. Ich plán je najprv dostať zákazníkov na Xcurrent a ripplenet. Ako náhle ich dostanú na svoj systém posielania správ Xcurrent čo je ekvivalent bankového swiftu len efektívnejší ponúkajú im nástroj na likviditu Xrapid čo je software ktorý pracuje s XRP ktorý im pomôže odstrániť nostro/vostro účty kde v bankách leží zbytočný nevyužitý kapitál čo im pomôže… Čítať ďalej

Booboo

Znova nečítaš s porozumením ale iba papagajuješ svoje dookola. To čo si napísal som tu od teba čítal asi 2 alebo 3krát. Všetko je to dobré a súhlasim. Ale v článku to nikto nespochybňuje. Moja reakcia bola o tom že v članku nie su vety na ktoré odpovedáš. Akoby si reagoval na iný článok. Takže ešte raz “Vzťah k mene XRP je však veľmi voľný a okrem symbolického prísľubu, že ho bude Ripple Labs presadzovať, nemá hodnota XRP nič spoločné so systémom RippleNET.” To znamená že vzťah bánk k XRP je veľmi voľný a sľub Ripple je len sľub čo… Čítať ďalej

Booboo

Ešte sa vrátim k bludu č.2 Blud č.2 XRP sa nedá len tak navýšiť jeho maximum počet museli by sa na tom zhodnúť všetci na serveroch. Prečo by to robili? To potom môžeme argumentovať, že keď sa ľudia ťažiaci BTC dohodnú navýši sa na napr. 1 000 000 000 kusov. Zaujímalo by ma ako by sa ťažiary dohodli na navýšení počtu BTC na 1 000 000 000 kusov. Ťažiary potvrdzujú transakcie, za čo dostávajú odplatu. Počet BTC je fixný Ťažiary by mohli manipulovať (za určitých okolnosti z BTC) ale nie navýšovať. Počet BTC je vopred fixne určený na 21 000… Čítať ďalej

nepoviem

Vôbec nerozumieš ako fungujé ťaženie a programovanie nič v zlom. Nemá zmysel ti to ďalej vysvetlovať. Ak nechápeš, že cez 51% útok sa dajú meniť parametre BTC alebo hociktorej ťaženej meny nemám sa o čom s tebou ďalej baviť. Lebo stále nechápeš to, že ten čo potvrdzuje transakcie ak sa 51% siete dohodne, že polku transakcii vymažú tak ich vymažú ak sa rozhodnú, že do transakcii pridajú 50 000 000 BTC tak to spravia. Lebo oni si vzájomne porovnávajú blockchain a ostatní na sieti tých 49 to len prijíme. Preto je zlé ak pri POW mene dokáže malá skupina ťažiarov… Čítať ďalej

Booboo

nepoviem. Dlho som premýšľal nad správnosťou tvrdenia žé :
Počet BTC je vopred fixne určený na 21 000 000 BTC.
Stojím za tým tvrdením a nepotrebujem byť na to ani programator (som stavebny technik). Úplne stačí rešpektovať prírodné zákony matematiku a logiku.
Určite sa táto téma niekedý bude rozoberať podrobnejšie asi aj pozdejšie a pri inom článku.
Najprv dám priestor “odborníkom” a potom sa vyjadrím a poviem ako to chápem.
Záverom celá ta výmena názorov ohľadom xrp bola z mojej straný zbytočná lebo som riešil to čo napísal niekto iný.

Adam

Nejprve – chápu, že XRP z mého článku nevyšlo pozitivně. Ovšem přistupuju k němu jako k jakémukoliv jinému projektu. Nechci informace pribarvovat a ani hanit dobrou technologii – viz. Ripplenet je pro banky skvelej a XRP má bezvadnej výkon oproti blockchainum – nikde o tom nebudu lhát. Blud č. 1 – Zmrazení tokenů je samo o sobě dost podivná možnost a už to výrazně ovlivnuje uzivatele. A podle tohohle článku to ve výsledku poměrně výrazně ovlivnilo i jeho XRP – tak jako tak má někdo kontrolu nad majetky, které používáš – ale faktickou chybu , hned jak jí ověřím, opravím… Čítať ďalej

nepoviem

Naozaj ma nebaví sa opakovať ale vypichnem len jednu vec. Napísal si: “XRP tak momentálne zvláda 1500 transakcií za sekundu” A toto je nezmysel ich sieť aktuálne zvláda 50 000 transakcíí za sekundu len ich toľko na sieti neprebieha lebo tam nie je dostatok ľudí čo ich vykonávajú. Tých 1500 bolo na začiatku keď XRP vyrobili. Preto vravím, že napr toto je blud. To je akoby si mal auto čo pri výrobe ti dokázalo ísť 60km/h teraz dokáže 120km/h ale ty budeš písať ako ono dokáže aktuálne 60km/h čo je nezmysel dokáže 120km/h a to, že ty ako šófer to… Čítať ďalej

StreetShiller

Osobne odporucam predat XRP a kupit Chainlink (LINK). Pametajte na moje slova.

Valent

osobne odporúčam investovať edo úplne niečoho iného nie do kryptomien…