Najnovšie údaje ukazujú, že cena bitcoinu je manipulovaná

Novinky Bitcoin môže byť manipulovaný
Bitcoin môže byť manipulovaný. Zdroj: shutterstock.com/gualtiero boffi/valiantsin suprunovich
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Prerozdelenie bohatstva na bitcoinovom trhu až nápadne pripomína moderný kapitalizmus, pretože väčšinu mincí vlastní iba hŕstka majiteľov. To logicky vyvoláva obavy z toho, že bitcoin môže byť manipulovaný. Podľa portálu Coinedition analytik Trader J vo svojom tweete vyvolal poplach súvisiaci s touto témou.

Kryptomeny nedávno zaznamenali masívny rastúci trend, o ktorom sme vás priebežne informovali. Trader J si ale všimol až podozrivo podobné správanie trhu s marcom v roku 2022. Vtedajší rast spôsobil zhodnotenie z 38 000 na 48 000 dolárov a nasledovala ešte silnejšia korekcia.

Väčšina bitcoinov zakúpených v súčasnom rastúcom trende je pomocou stablecoinu BUSD. Podobnosť môžeme sledovať s marcom 2022, kedy boli nákupy realizované predovšetkým cez zakladateľa Luny Do Kwona. Podľa analytika to opäť povedie k strate hodnoty bitcoinu, čím sa potvrdí manipulácia.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

2 000 adries vlastní väčšinu bitcoinov

Okrem toho je obzvlášť zaujímavé pozrieť sa na prerozdelenie majetku v peňaženkách. Podľa stránky Bitinfocharts existujú iba 4 peňaženky, v ktorých sa nachádza viac ako 100 000 BTC. Peňaženiek, ktorá vlastnia od 10 000 do 100 000 BTC je v čase písania článku 109. V neposlednom rade existuje 1 940 peňaženiek, ktoré disponujú majetkom od 1 000 do 10 000 BTC.

Spolu týchto 2 053 kryptomenových peňaženiek ovláda 58,29 % ponuky BTC. Menej ako stotina percenta adries vlastní viac ako polovicu všetkých bitcoinov. Preto je naivné myslieť si, že bitcoin nemôže byť zmanipulovaný.

Existuje iba 4 927 adries, ktoré sa môžu pochváliť majetkom nad 10 miliónov dolárov. Samozrejme viaceré najväčšie peňaženky sú vlastnené spoločnosťou Binance, ktorá ich má uložené v cold storage. Okrem nej tu môžeme nájsť aj ostatné kryptomenové burzy.

Najnovšia legislatíva MiCA prinesie klientom búrz možnosť nahliadnuť do objemov a transakcií centralizovaných búrz viac do hĺbky a nebudú sa musieť spoliehať iba na súčasné údaje zo siete. Viac sa o nových nariadeniach môžete dočítať v článku Regulácia MiCA klope na dvere. Kryptomeny čaká v Európe dôležitý moment.

Mohlo by ťa zaujímať: Ako v súčasnosti obchodovať šialený rast ceny bitcoinu – na toto si dajte pozor

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.