Udržíme si súčasný uptrend?
Udržíme si súčasný uptrend? Zdroj: shutterstock.com/Champ008

Minulý týždeň priniesol dlho očakávaný zvrat vo vývoji cien Bitcoinu a altcoinov. Po veľmi dlhej dobe sme sa vymanili z downtrendu a Bitcoin dokonca na chvíľu zavítal na 11-tisícovú úroveň. Tam sa však odrazil od rezistencie. Z krátkodobého hľadiska sme určite v uptrende. To je jasné už zo sobotnej analýzy. Tento uptrend si však ešte musíme udržať.

Disclaimer: Tento článok nemožno považovať za finančné poradenstvo. Za vaše obchody a prípadné straty si môžete sami. Používajte vlastnú hlavu a nenechajte sa strhnúť emóciami.

Žiadne veľké fake-news

V januári trhu “pomohli” falošné správy o zákazoch v Južnej Kórei. Tie vyvolali paniku a presýtený trh proste padol. Ľudia začali vyberať zisky a 70% dump bol na svete.

Ďalšie fake-news vtedy prišli z hacknutého e-mailového účtu pracovníka Čínskej centrálnej banky: “Totálny zákaz kryptomien… Skoncujeme s miningom.” Samozrejme, nič podobné sa nestalo. Kryptomeny však medzitým padli o desiatky percent.

Pozitívne správy z posledných dní

Najväčšou pozitívnou správou je, že v podstate všade sa hovorí o uptrende.


Uptrend môžeme definovať ako sériu stále vyšších spodkov a vrcholčekov. Kĺzavý priemer stúpa a na trhu prevláda bullish nálada.


Veľké pozdvihnutie vyvolala správa, že niekto v priebehu dvoch mesiacov na jednu adresu nakúpil BTC za miliardu dolárov. Áno, prekvapivo, šikovní investori využili posledný prepad na nákupy.

Čo sa týka regulácií, západ si udržiava nemú tvár. Zatiaľ čo krajiny východu na čele s Čínou, Japonskom, Ruskom a Južnou Kóreou sa snažia skrotiť kryptomeny vhodnými regulačnými zákonmi, Európa a USA čakajú a situáciu pozorne sledujú. Regulácie od ECB a zo strany amerických inštitúcií zatiaľ nehrozia. Práve naopak, predbiehajú sa v tom, kto kryptomenám vytvorí lepšie prostredie. Švajčiarsko sa chce stať ICO krajinou, Arizona zas povolila platiť dane v BTC…

To je síce pekné, ale uptrend ešte stále nie je potvrdený!

Bitcoin

bittrex bitcoin graf 1h
Bittrex BTC/USDT 1h graf

Krátkodobá trendová línia zatiaľ krásne drží. Potvrdila sa už dvakrát po sebe počas víkendových korekcií. Tú druhú môžete vidieť na grafe. Bitcoin najprv vyskočil na 11 250$ a nasledoval pád na 10 000$. Dobrou správou je, že pod túto hodnotu nepadol a veľmi rýchlo sa vydriapal späť.

Momentálne je cena tejto kryptomeny zovretá medzi supportom na 10 300$ a rezistenciou na 10 800$. Tieto dve hodnoty boli význačné aj v minulosti a ich sila sa opäť potvrdzuje.

Je však otázne, ako dlho súčasné status-quo vydrží. Ak budeme pokračovať týmto tempom, čoskoro sa dostaneme na nové historické maximum. Je teda veľmi pravdepodobné, že v najbližších dňoch nastane tretia, rozhodujúca korekcia.

Dajte si pozor na eufóriu a iracionálne správanie

Stúpame pri nízkom volume. Na burzách sa veľmi neobchoduje a to robí vrásky na tvári odborníkov. Niektorí predpovedajú retest supportov v okolí 9000$. Práve táto hodnota už niekoľkokrát obstála a zastavila voľné pády s vysokými objemami.

Nenechajte sa uniesť. Pri obchodovaní premýšľajte vlastnou hlavou a nerobte impulzívne rozhodnutia založené na momentálnej nálade. Všetko sa môže veľmi rýchlo otočiť. Vyzývame teda k opatrnosti. Retest 6000$ úrovní je síce stále menej pravdepodobný, no z dlhodobého hľadiska sme ešte stále v downtrende.

Pozor na bull trap!

bittrex btc/usd 1D graf
Bittrex BTC/USDT 1D graf

Bohužiaľ 1D graf hrá trochu inú pesničku. Ideme dole a momentálne sme v hornej časti veľmi blízko pri klesajúcej trendovej línii. Faktom je, že downtrend zatiaľ vyzerá veľmi presvedčivo. Veď ešte stále sme nedosiahli ani len minulé lokálne maximum (~12 000$).

Lekcia z histórie

Chcete reálny príklad z histórie? Pozrime sa na tento graf z roku 2014 (nepripomína vám niečo?). Bitcoin vtedy po úžasnom rallye vystúpil na neuveriteľných 1300$. Potom nasledoval 3-ročný bear market.

2014 bitcoin crash
TradingView BTC/USD 2014

Chvíľu to síce vyzeralo, že sa šplháme a situácia sa ustálila, ale to bola chyba! Bull trap! Súčasný vývoj ceny čiastočne koreluje s krátkodobým uptrendom (v červenom krúžku).

Máme začať panikáriť?

Samozrejme dnešná situácia je úplne iná. Do kryptomien vstúpili inštitúcie, ba aj niektoré štáty. Peniaze v nich má strašne veľa ľudí…

Argumentov pre a proti by sme našli milión. Odporúčame teda byť v strehu. Nenechajte sa obalamutiť malými ziskami. Pamätajte, keď každý predáva, je čas nakúpiť a keď každý nakupuje, oplatí sa predávať. Ísť s davom ako ovca sa vo svete kryptomien nevypláca.

Vitalik Buterin dobre napísal na svoj Twitter. Nedávajte do kryptomien životné úspory. Chcete viac takýchto článkov? Povoľte notifikácie použitím zvončeka, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance