Ponzi schémy v kryptosvete

Novinky Ponzi schémy v kryptosvete
Ponzi schémy v kryptosvete Zdroj: shutterstock.com/Elnur
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V minulom článku sme vás informovali o tom, čo sú Ponzi schémy. Rovnako sme vám predstavili aj tie najväčšie Ponzi schémy histórie. Dnes sa skúsime zamerať na Ponzi schémy z kryptosveta, ale aj na čo si je potrebné dávať pozor. 

Ponzi schémy v kryptomenách

Bitconneeeeeect! Určite ste o tejto „úspešnej” Ponzi schéme v kryptosvete počuli. Informovali sme vás o investoroch, ktorí sa snažia dostať peniaze naspať a zažalovali Bitconnect. Či však peniaze dostanú naspäť, je veľká otázka.

Na Bitconnect už dlho upozorňovala väčšina ľudí v kryptokomunite. Ak vám totiž niekto sľubuje (a toto je veľmi podstatné slovíčko), že denne zarobíte 1% v kryptomenách, každý jeden deň, snažte sa takémuto projektu vopred vyhnúť. Nikto nevie a nedokáže predpovedať, ako sa budú kryptomeny hýbať, a preto sú akékoľvek sľuby scestné a nereálne.

Nemôžeme však hádzať všetku špinu iba na Bitconnect. Pravdou je, že momentálne sa nachádza v kryptosvete veľmi veľa podvodných projektov. Bitconnect je len tým najväčším a najznámejším. Plus nie je to tak dávno, čo práve Bitconnect bublina praskla.

Na čo si dávať pozor

Bitconnect nie je ani prvý, ani posledný projekt spojený s kryptomenami, ktorý je iba podvodom a Ponzi schémou. Ako sa takýmto projektom vyhnúť? Pripravili sme si pre vás niekoľko bodov, ktoré by vás mohli upozorniť na Ponzi schémy (nielen v kryptomenách):

  1. Garantovanie vysokých ziskov s veľmi malým rizikom. Pravidlom býva, že pokiaľ nechcete veľa riskovať, tak nemôžete očakávať ani veľký zisk. Naopak, ak očakávate vysoké zisky, tak musíte počítať s vysokým rizikom vašej investície.
  2. Problémy s výberom peňazí zo systému. Pri Ponzi schémach môžete naraziť na rôzne, často až nelogické dôvody, prečo sa nemôžete dostať ku peniazom, ktoré ste investovali alebo „zarobili”.
  3. Klientom sa rovnako stáva, že sami nevedia do čoho investujú. Organizátori a propagátori Ponzi schémy často vysvetľujú ich „biznis model”, ktorý je pre normálnych ľudí takmer nepochopiteľný.
  4. Naopak systém vyplácania a vašich zárobkov vám je ihneď jasný. Všetkým vám vysvetlia, ako budete zarábať, koľko zarobíte a podobne. Odkiaľ sa tieto peniaze berú však už nevysvetlia.
  5. Ďalším varovným prstom by pre vás malo byť, že všetky Ponzi schémy sa prezentujú ako bezrizikové (risk-free). Ak na akomkoľvek stretnutí, káve alebo čomkoľvek podobnom vám váš známy predstaví „bezrizikový produkt,” určite by ste mali spozornieť (ideálne neinvestovať).
  6. Prekrásne zisky, ak budete zháňať nových ľudí do systému/siete. 20% z akéhokoľvek obchodu, ktorý spravíte, plus 20% ročný zisk. Treba si pamätať, že pokiaľ niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, zvyčajne to pravda nie je.

Záver

Na záver by sme vás chceli opäť iba upozorniť. Kamkoľvek idete investovať, treba si vždy dobre premyslieť, či viete, čo robíte. Pri každej investícií by ste mali rozumne zvážiť, či viete, kam vaše peniaze idú a ako budú generovať zisky.

Nenechajte si ujsť naše kryptospravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Zdroje:
blockonomi.com
cointelegraph.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.