[Aktuálny komentár] Kryptomenám vládne Čína

BITmarkets BITmarkets

Rozvíjajúce sa trhy hrajú rolu v odvetví ťažby kryptomien. Tú získali vďaka nadbytočnej výrobnej kapacite a lacnej elektrickej energii. V tomto odvetví hrá v súčasnej dobe prím momentálne Čína. Väčšina výrobcov špecializovaného hardvéru má veľkú časť svojej prevádzky práve tam. Čína má taktiež najväčší hasch rate (počítačovú výkonnosť) zo všetkých krajín. Väčšina štatistík uvádza, že podiel Číny na BTC sieti je viac než polovicou svetovej tržby, čo znamená, že väčšina výnosov zo siete kryptomien prúdi čínskym operátorom.

Autor: Jacob Pouncey, odborník na kryptoaktíva Saxo Bank

Navyše, vďaka tomu, že traja najväčší výrobcovia hardvéru pre kryptomeny v nedávnom čase požiadali o vstup na burzu, ponúka teraz hongkonská burza investorom prístup k 85 % hardvéru na ťažbu kryptomien podľa príjmu a expozície až do výšky 40 % odmien za ťažbu Bitcoinu. To naďalej upevňuje pozíciu Číny ako hlavného trhu pre prístup do infraštruktúry kryptomien. (1)

Mohlo by vás zaujímať: [Konšpirácia] Ťaží Čína BTC o 13 % úspornejšie než zvyšok sveta vďaka podvodu?

Obmedzenia existujú

Na druhej strane existujú aj krajiny, ako napríklad Vietnam alebo Venezuela, v ktorých je dovoz hardvéru pre ťažbu kryptomien na území štátu zakázaný. Je to pokus o reguláciu toku kryptomien. Štúdia zo začiatku tohto roku uvádza náklady na vyťaženie jedného Bitcoinu vo Venezuele vo výške 532 dolárov. Vzhľadom na to, že obťažnosť získania Bitcoinu sa viac než zdvojnásobila, budú teraz tieto náklady pravdepodobne oveľa vyššie. Občania Venezuely a ďalších rozvíjajúcich sa trhov sa prikláňajú ku kryptomenám s cieľom ochrániť svoje úspory pred hyperinfláciou.

Niektorí veria, že kryptomeny sú nestabilné a neudržia hodnotu, zatiaľ čo iní ľudia, často žijúci v rozvíjajúcich sa krajinách s prísnym menovým režimom, vnímajú kryptomeny ako spôsob ochránenia hodnoty a majetku. Či už je to vyvolané potrebou bojovať proti cenzúre a ukladať svoj majetok do niečoho, čo nie je možné skonfiškovať ako hmotné statky, alebo ide o potrebu nájsť relatívne stabilný prostriedok zmeny pre každodenné transakcie, používanie kryptomien v rozvíjajúcich sa krajinách je často výrazne odlišné od používania kryptomien v krajinách s rozvinutými a so stabilnými finančnými trhmi.

Tip redakcie: Bitcoin vo Venezuele zažíva zlaté časy

Pozitívny výhľad

Predpokladáme, že rozvíjajúce sa trhy budú hrať stále výraznejšiu rolu v raste a v rozšírení kryptomien. Čína bude aj napriek nedávnej geografickej diverzifikácii domácich firiem a nárastu konkurencie od zahraničných používateľov naďalej dominovať globálnej ťažbe. Počas budúceho býčieho rastu predikujeme exponenciálny rast trhu ťažby kryptomien. Kapitál získaný v nadchádzajúcich IPO investorom ponúkne značnú expozíciu na trhu s kryptomenami a výrobcom poskytne značné zdroje na vývoj nového hardvéru. Navyše sa zdá, že práve rozvíjajúce sa ekonomiky, ktoré sú pod najväčším tlakom, fungujú ako laboratórne myši. Vzhľadom na rastúcu neistotu a na geopolitické riziká by kryptomeny mohli opäť rásť, ak dôjde k tlaku na globálny monetárny systém.

Odporúčame článok: Prieskum spoločnosti ING zistil, ako ľudia vnímajú budúcnosť kryptomien

(1) Presný údaj o príjmoch a o hash rate je ťažké získať, pretože niektoré najväčšie ťažobné pooly sú otvorené. Ťažobné pooly povoľujú prístup k ťažbe komukoľvek bez ohľadu na geografickú polohu. To zaisťuje pravidelný prísun výnosov jednotlivým ťažiarom. 

O autorovi

jacob pouncey

Jacob Pouncey

Jacob Pouncey začal pre Saxo Bank pracovať v roku 2017 ako odborník na kryptoaktíva. Oblasť kryptomien a blockchainov sleduje od roku 2013. Jacob sa zameriava na hĺbkovú analýzu kryptotrhov s hlbokým porozumením technológií a fundamentálnych ukazovateľov, ktoré ovplyvňujú priestor kryptoaktív. Jacob sa vo svojej trhovej analýze obvykle zameriava na strednodobé a taktiež na dlhodobé indikátory.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Táto krajina je novým Chorvátskom. Turistov vábi lacnými službami i azúrovým morom

2

Moderný supermarket má vážne problémy. Prečo tam nikto nenakupuje?

3

Veľká slovenská banka úplne ruší platobné karty Visa. Dotkne sa to aj vás?

4

Obrovské prekvapenie. V maličkej slovenskej obci vyrastie nové nákupné centrum

5

Sociálna poisťovňa chystá zmeny. Všimnú si ich všetci Slováci

PR články

Aký výkon má obchodovanie s veľkými dátami s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT? ATPBot má odpoveď

PR články | 24. mája 2024

PR článok ATP Bot. Nedávno ATPBot oznámil, že teraz podporuje všetkých používateľov Binance, Kraken a Coinbase, aby mohli implementovať automatické obchodovanie s umelou inteligenciou prostredníctvom API, čím používateľom poskytuje viac príležitostí na obchodovanie s kryptomenami.

ATP Bot obchoduje s AI