Spoločnosť McAfee Labs objavila nový malvér, ktorý tajne využíva ťažobný výkon počítačov nič netušiacich používateľov.

Ide o program s názvom „WebCobra“. Program pochádza z Ruska, väčšinou skrytý za niečo úplne nevinné. A ak sťahujete nejaké crackové programy a pod., máte o to väčšiu šancu k nemu prísť.

Žiaden primitívny miner

Čo je na ňom zaujímavé oproti iným ťažiarom, ku ktorým sa človek môže dostať častokrát nevedomky? Jednoducho to, že ho v podstate nerozpoznáte.

Nie je až taký primitívny, ako jeho predchodcovia, ktorí vám z počítača alebo notebooku urobili okamžite horúcu platňu. Tí ťažili na 100 % výkonu vášho PC a ventilátory mohli pomaly vyskočiť z PC. Aj my sme mali s niekoľkými takými záškodníkmi skúsenosti.

Tu to jednoducho bežný užívateľ nespozná. Ten, kto má dokonale zmapovaný svoj PC, a všimne si najmenšie spomalenie, možno niečo postrehne, a začne zisťovať, prečo. Ostatní si prakticky nič nevšimnú. Stroj nehučí, ťaženie nejde na plný výkon, a tak si miner len opatrne využíva váš počítač, bez toho, aby bolo niečo spoznať.

Počet prípadov infekcie týmto typom škodlivých programov sa v roku 2018 zvýšil takmer o 500 percent. Monero je anonymné, a tak je v podstate pre túto „obživu“ ideálne.

A čo váš počítač?

Ak sa váš počítač neustále zahrieva, asi naozaj niekomu ťažíte. Ak je len spomalený, odporúčame počítač vyčistiť, prejsť antivírusom a začať hľadať vinníka, ak sa to nezlepší. Niekedy pomôže aj vyskúšať viacero antivírusov. Nám sa osvedčil Avast, aj free verzia dokázala pár minerov odhaliť.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.