Najznámejší DeFi protocol Anchor terčom riadeného útoku – LUNA klesá
Najznámejší DeFi protocol Anchor terčom riadeného útoku – LUNA klesá. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Furkan Cubuk

Najznámejší decentralizovaný stablecoin UST nadácie Terra počas nedávneho kryptomenového prepadu stratil na svojej hodnote. Pár UST/USDT stratil na istý okamih 14 %, následne ako pokles pokračoval sa prepadol až o 40 % na hodnotu 0,61 dolára. S poklesom a nestabilitou UST sa objavili reči o koordinovanom útoku na obľúbený protocol Terry – Anchor protocol. Čo sa stalo?

UST kleslo

Decentralizovaný stablecoin UST je algoritmický stablecoin, ktorý je viazaný na rezervné aktíva spoločnosti Terra. Konkrétne ide o natívny token LUNA, zásobu bitcoinov a altcoin AVAX. UST je navrhnutý tak, aby udržiaval stabilitu cien a ponuky tým, že je naviazaný na tieto rezervné aktíva. Pre otrasy na trhoch najobjemnejší pár – UST/USDT, stratil v neprospech UST 40 %, a to krátko po tom, čo bolo predané najprv množstvo UST v hodnote 300 miliónov USD v DeFi Curve a na burze Binance, následne klesla kapitalizácia o niekoľko miliárd.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Graf: UST/USDT. 1D. Binance
Graf: UST/USDT. 1D. Binance. Zdroj: Tradingview

Podľa experta na decentralizované financie (DeFi) Route 2 FI masívny výpredaj UST na Curve bol spôsobený šírením negatívnych fám o LUNE na Twitteri. Tie mohli spôsobiť stiahnutie vyše 2 miliárd UST z Anchor protocolu, čo následne spôsobilo pokles ceny tokenu LUNA. Ten je totiž cenovo viazaný na stablecoin UST. Route 2 FI naznačil, že mohlo ísť o koordinovaný útok na Anchor protocol a UST všeobecne.

Čítaj tiež: Čo robiť, keď trh padá – 5 tipov a psychologických rád

Do Kwon: Išlo o riadený útok

Hoci nikto presne nevie, čo stalo za veľkým výpredajom UST, zakladateľ spoločnosti Terra Do Kwon verí, že išlo o riadený a spoločný útok, nie o následok volatility trhu. Kwon sa k situácii vyjadril:

Dnešný útok na Terra-Luna-UST bol úmyselný a koordinovaný. Masívny dump 285 miliónov UST na Curve a Binance jedným hráčom, po ktorom nasledovali masívne shorty Luny a stovky twitterových príspevkov. Čistá inscenácia. Projekt niekomu vadí. [Terra] je na správnej ceste!“

LUNA, stablecoin UST, Anchor protocol a spoločnosť Terra sú už dlhší čas terčom fám a kritiky na sociálnej sieti Twitter. Každý týždeň vznikajú nové konšpirácie, ktoré majú evidentne za cieľ poškodiť povesť projektu. Za súčasným poklesom môže skutočne stáť riadený útok. On-chain dáta totiž ukázali, že za výberom miliónov UST z Anchor protocolu stáli veľryby.

 

Retail a menší investori svoje UST nevyberali. Prečo to urobili? Sú prostriedky investorov v Anchor protocole, ktorý je známy svojím vysokým APY, ohrozené? Alebo veľryby vybrali UST preto, aby nakúpili kryptomeny v poklese? Snáď sa to časom dozvieme. V čase písania článku sa token LUNA obchoduje za 29,9 USD.

Čítaj tiež: 3 najhoršie scenáre, kam môže spadnúť cena Bitcoinu

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre