Ruský rubeľ je najvýkonnejšou menou na svete!
Ruský rubeľ je najvýkonnejšou menou na svete! ,zdroj: www.shutterstock.com/AndreyMihaylov

Dva mesiace po tom, čo ruský rubeľ klesol na nevídané minimá, je teraz ruská štátna mena najvýkonnejšou menou na svete. Renomovaní ekonómovia sú z tejto nezvyčajnej situácie doslova zmätení, pretože krajina, ktorá čelí takýmto sankciám, zvyčajne zaznamenáva pokles hodnoty štátnej meny. Ruský rubeľ ale urobil presný opak.

Ruský rubeľ prekvapil

28. februára 2022 sme boli svedkami toho, ako ruský rubeľ klesol na rekordné minimá a občania v panike začali vyberať masívne vyberať hotovosť. Rusko od konca februára čelí prísnym finančným sankciám zo strany západných krajín. Aby toho nebolo málo, to okrem toho Spojené štáty, Európska únia a ostatní západní spojenci uvalili obmedzenia na medzinárodné rezervy Ruskej centrálnej banky.

Mohlo by ťa zaujímať: Amerika má najvyššiu mieru inflácie od roku 1981!

Počas druhého aprílového týždňa 2022 vyšla správa, že Ruská centrálna banka znížila úrokové sadzby a naviazala rubeľ na zlato. Dovtedy centrálna banka fixovala cenu rubľa v pomere 5 000 RUB za gram zlata. Rusko neskôr prišlo s požiadavkou, že všetky „nepriateľské krajiny“ budú musieť platiť za plyn práve v rubľoch. Čím ďalej, tým viac medzinárodných odberateľov toto pravidlo dodržiava a urobilo tak aj Slovensko.

Po tomto kroku sa ruský rubeľ odrazil na predošlú úroveň a odvtedy mena vykazuje nevídanú odolnosť. Práve pre to sa v poslednom čase objavujú rôzne titulky v západných médiách, kde sa píše, že „ruský rubeľ je dnes najvýkonnejšou fiat menou na svete.“

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.  

Začína sa meniť trend?

Tatiana Orlová, vedúca ekonómka rozvíjajúcich sa trhov z Oxfordu, uviedla, že nárast cien komodít možno pripísať odolnosti rubľa. „Ceny komodít sú v súčasnosti vysoké a aj keď došlo k poklesu objemu ruského exportu v dôsledku embárg a sankcií, nárast cien komodít tieto poklesy viac než kompenzuje. Taktiež medzi vývozom a dovozom v Rusku existuje obrovský rozdiel. Máme tu takú zhodu náhod, keď sa dovoz prepadol, vývoz prudko stúpa,“ vysvetľuje Orlová.

Zaujímavosťou je, že Rusko zaznamenalo nulový nárast spotrebiteľských cien po miernej deflácii týždeň predtým. V Amerike medzitým tvrdia, že „Amerika má dnes silnejšiu ekonomickú pozíciu ako ktorákoľvek iná krajina na svete“. Americký prezident Joe Biden naďalej obviňuje ruského prezidenta Vladimira Putina zo zdražovania plynu v USA.

Čítaj ďalej: Graf na dnes: HDP Saudskej Arábie rastie, krajina profituje z vojny na Ukrajine

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance