Graf na dnes: HDP Saudskej Arábie rastie, krajina profituje z vojny na Ukrajine
Graf na dnes: HDP Saudskej Arábie rastie, krajina profituje z vojny na Ukrajine. Zdroj: https://www.shutterstock.com/YAKOBCHUK V

Ekonomika Saudskej Arábie vyrástla za posledný štvrťrok o desatinu. Podľa agentúry Reuters ide o najvyšší rast za poslednú dekádu. Príčinou rastu HDP je nárast cien ropy, ktorý je spôsobený prebiehajúcou vojnou na Ukrajine a vplyvom západných sankcií.

HDP Saudskej Arábie rastie vďaka vojne

Agentúra Reuters nedávno upozornila, že HDP Saudskej Arábie vyrástlo o 9,9 %, teda o takmer 10 %, čo je viac, ako predpovedali ekonomické prognózy na tento rok. Podľa ekonómky banky Abu Dhabi Commercial Bank za rastom HDP treba vidieť zvýšený rast cien ropy a plynu pre západné sankcie uvalené na Rusko. Sektor ropy a plynu prestavuje až 32,4 % HDP Saudskej Arábie.

Najväčším globálnym exportérom plynu je podľa štatistík Rusko. Za ním nasleduje Irán, Katar, Turkménsko, USA, Čína, Venezuela a Saudská Arábia. Z uvedených štátov sú demokratické jedine Spojené štáty, ostatné krajiny nemajú demokratické zriadenie a majú veľmi nízku mieru slobody. Saudská Arábia je napríklad v rebríčku štátov podľa miery demokracie na najspodnejších priečkach. Podľa portálu FreedomHouse má len 7 bodov zo 100, pričom v oblasti politických práv občanov len 1 bod zo 40.

Saudská Arábia má vzhľadom na obmedzenú globálnu kapacitu a vysoké ceny ropy veľmi silnú pozíciu,“ vyhlásila Monica Malik, hlavná ekonómka Abu Dhabi Commercial Bank. Saudská Arábia a ďalšie štáty OPEC+ sa dohodli na urýchlenom zvýšení ťažby ropy, aby vykompenzovali straty ruskej produkcie v dôsledku západných sankcií.

Západné sankcie vytvorili pre štáty EÚ náročnú situáciu. Na jednej strane sa chystajú odstrihnúť od ruskej ropy (a časom možno aj od plynu) pre ruskú agresiu na Ukrajine, na druhej sa stávajú závislými na pomoci USA, resp. iných autoritárskych štátov, ktoré patria medzi najväčších exportérov pohonných látok.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj ďalej: Počet kryptomenových podvodov podľa nedávnej správy rastie. Aké sú najpopulárnejšie?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance