ECB budúci mesiac zvýši úrokovú sadzbu, euro aj akcie klesajú
ECB budúci mesiac zvýši úrokovú sadzbu, euro aj akcie klesajú. Zdroj: https://www.shutterstock.com/ Alexandros Michailidis

Európska centrálna banka (ECB) včera informovala, že základná úroková sadzba v EÚ sa bude zvyšovať už budúci mesiac. Trhy na túto správu reagujú poklesom.

ECB zvýši budúci mesiac úroky

Americké a európske akcie vo štvrtok klesli po tom, čo Európska centrálna banka avizovala zvyšovanie úrokových sadzieb budúci mesiac. Stane sa tak prvýkrát od roku 2011. Euro v páre s dolárom na túto informáciu reagovalo poklesom.

ECB načrtla plány na zvýšenie sadzieb o štvrť bázického bodu budúci mesiac a pravdepodobne o pol bodu opäť v septembri, čo bude jej prvé zvyšovanie o 50 bázických bodov za posledných 22 rokov. Doteraz boli úrokové sadzby mínusové, v súčasnosti sa ECB usiluje dostať najprv na nulovú, neskôr na plusovú hodnotu. Medzitým inflácia v eurozóne dosiahla hodnotu 8,1 %. ECB už naznačila sériu krokov v boji proti rastúcej inflácii vrátane ukončenia svojho dlhodobého programu nákupu aktív koncom júna.

Jack Ablin, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Cresset Asset Management LLC, na adresu zvyšovania sadzieb ECB povedal: „Zdá sa, že ECB je približne šesť mesiacov za Fedom, prinajmenšom pokiaľ ide o kroky a pravdepodobne aj postoj“. Investori podľa Reuters teraz očakávajú, že Federálny rezervný systém (FED) na budúci týždeň zvýši sadzby o 50 bázických bodov, najmä ak údaje o americkom indexe spotrebiteľských cien potvrdia zvýšený rast inflácie.

Graf. euro/dolár
Graf. euro/dolár. Zdroj: Tradingview

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: 5 vecí, ktorým sa vyhnite počas medvedieho trhu

Trhy reagujú poklesom

Hoci sa zvyšovanie sadzieb Európskou centrálnou bankou očakávalo, trhy zareagovali poklesom. Akcie na Wall Street sa prepadli, pričom indexy S&P 500 a Nasdaq klesli o viac ako 2 %, keďže trh očakával piatkové zverejnenie indexu spotrebiteľských cien v USA za máj. Kryptomenový trh je tiež odvčera v poklese a Bitcoin sa v čase písania článku obchoduje za 29 970 dolárov.

Na správu ECB reagovalo aj euro, ktoré sa opäť oslabilo. Voči doláru kleslo o 0,93 % na 1,0616 USD, keďže dolárový index vzrástol o 0,73 %. Investori očakávajú, že FED oznámi budúci týždeň ďalšie zvyšovanie sadzieb, čo sa môže opäť negatívne odraziť na trhoch.

Čítaj ďalej: Návod ako zarábať a zhodnocovať kryptomeny na burze Binance

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance