Známy kanadský podnikateľ, Kevin O’Leary, nedávno vyjadril svoj názor na fungovanie súčasného kryptomenového sektoru. Podľa správy News Bitcoin uviedol, že hlavnou hrozbou pre kryptomeny je ich regulácia a dohľad zo strany SEC-u.
Vo svojom tweete hovorí o tom, že rizikové financovanie nových kryptomenových projektov je mŕtve a že regulátori sa snažia vymáhať masívne pokuty. Ako rozrastajúci segment vníma umelú inteligenciu (AI), ktorú Elon Musk nedávno označil ako najväčšiu hrozbu pre civilizáciu. V prípade, že sa viac zaujímate o kryptomeny s umelou inteligenciou, môžete si prečítať článok Kryptomeny s umelou inteligenciou naďalej rastú – Môže tento trend skončiť?
Venture funding for new #crypto projects is virtually dead and aftermarket trading for existing projects is at massive discounts. Reason? The #regulator is now regulating by enforcement, penalties & massive fines. The venture community has moved on to the next ”big” thing, #AI pic.twitter.com/ChpjYIY9Dl
— Kevin O'Leary aka Mr. Wonderful (@kevinolearytv) February 20, 2023
Kevin O’Leary v rozhovore pre Trader TV vysvetlil, že po páde burzy FTX sú zákonodarcovia nahnevaní a aktívne riešia kryptomenový trh. Prostredie sa stáva čoraz agresívnejším a zdá sa, že kryptomeny vstupujú do novej éry, kedy sa budú prelínať s tradičnými finančnými trhmi omnoho viac ako tomu bolo doposiaľ.
Potrebujú kryptomeny regulácie?
Hodnotu kryptomien tvorí dôvera, že si za ne môžeme kúpiť statok alebo službu. Problém nastáva v tom, že ceny sú vysoko volatilné a preto sa nemôžeme spoľahnúť na to, že na druhý deň si kúpime rovnaké množstvo tovaru. Presne rovnakou dôverou sú kryté aj fiat peniaze s tým rozdielom, že ich cena tak nekolíše.
Regulácie by v konečnom dôsledku mohli pomôcť ustáliť volatilitu, avšak digitálne aktíva sa tým môžu stať pre mnohých špekulantov menej atraktívne. Väčšina obchodníkov v súčasnosti obchoduje kryptomeny za účelom rýchleho zárobku a nie s cieľom používať ich ako platobný prostriedok.
Ak má adopcia kryptomien napredovať, toto nastavenie účastníkov trhu sa musí zmeniť a rovnako s ním aj volatilita cien. Štáty sa s touto otázkou vysporiadavajú po svojom. V Európe vzniká nový regulačný rámec MiCA, o ktorom sa má hlasovať už v apríli. V prípade, že sa zaujímate o túto tému viac, odporúčame prečítať si článok Regulácia MiCA klope na dvere. Kryptomeny čaká v Európe dôležitý moment.
Je potrebné, aby kryptomenový trh dospel do bodu rovnováhy medzi decentralizáciou a adopciou. Príliš prísne regulácie by totiž mohli byť naozaj zabijakom digitálnych mien.
Prečítaj si tiež: Kryptomeny čaká skúška ohňom – Nad USA sa vytvára veľký regulačný mrak