Bitcoin v hodnote 1 milión
Bitcoin v hodnote 1 milión. Zdroj: shutterstock.com/Andrea Izzotti/Velishchuk Yevhen

Analytik PlanB je predovšetkým známy vďaka svojim dlhodobým cenovým predikciám. Podľa najnovšej správy od DailyHodl, vo svojom videu predpovedá, že bitcoin sformuje ďalší vrchol v intervale medzi 100 000 a 1 000 000 dolárov. Na čom založil túto, pre mnohých nereálnu, predikciu?

PlanB často demonštruje svoje analýzy na modely Stock to flow. Pomer spočíva vydelením množstva BTC v obehu množstvom BTC vyťažených za rok. Dodnes tvrdí, že model je stále platný a opäť ho možno použiť vzhľadom na blížiaci sa halving. Podľa údajov Buybitcoinworldwide je ďalší halving naplánovaný na 28. marca 2024.

Zníženie blokovej odmeny na polovicu zabezpečí klesajúcu elasticitu ponuky BTC. Pri zachovaní minimálne tej istej úrovne dopytu to spôsobí rastúci trend spotovej ceny bitcoinu. Prečo? Pretože do obehu sa za rovnaký čas dostane o polovicu menej mincí a znížené tempo rastu ponuky zabezpečí zhodnotenie aktíva. Ak sa viac zaujímate o halving, môžete si prečítať článok Čo je to halvingový cyklus a prečo výrazne ovplyvňuje cenu Bitcoinu?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin v ďalšom bullrune

Tu ale prichádzame na obmedzenie modelu Stock to flow. Ten totiž rieši iba ponukovú stranu, ale nepočíta s dopytom. Svet v súčasnosti čelí mnohým makroekonomickým faktorom, ktoré môžu negatívne ovplyvniť cenu rizikových aktív, akými sú kryptomeny. Ak sa vyskytne nejaká neočakávaná udalosť, cena BTC môže klesnúť aj napriek blížiacemu sa halvingu. Príkladom je hroziaca recesia v USA, o ktorej sme vás informovali už skôr.

PlanB predpovedá, že do 3 rokov bitcoin dosiahne vrchol medzi 100 000 a 1 000 000 dolárov. To je veľmi široký interval na to aby bol schopný svoju analýzu trafiť. Model Stock to flow údajne signalizuje hranicu 500 000 dolárov, čo by znamenalo, že bitcoin musí narásť o ďalších 2 000 % od trhovej ceny v čase písania článku.

Na záver môžeme zhodnotiť, že je vysoko pravdepodobné, že bitcoin bude pred halvingom rásť, no zároveň nemožno určiť po akú cenovú hladinu. Modely používané na dlhodobé predpovedanie ceny bitcoinu navyše majú svoje obmedzenia a určite ich nemožno používať samostatne. Samotná trhová cena obsahuje najaktuálnejšie informácie a modely s indikátormi pracujú iba s historickými údajmi.

Mohlo by ťa zaujímať: Neznáma kryptomena stúpla o 400 % len za 5 dní. Prečo je o ňu taký záujem?