Ako byt úspešný pri investovaní
Ako byt úspešný pri investovaní. Zdroj: shutterstock.com/OtmarW/G-Stock Studio

Investovanie bolo ešte donedávna považované za výsadu bohatých ľudí a stredná a nízka príjmová vrstva obyvateľstva bola vyzývaná ku sporeniu či šetreniu. Dodnes medzi ľuďmi na Slovensku, žiaľ, panuje toto mylné presvedčenie a preto slovo „investovanie“ je ešte stále pre mnohých tabu. Považujú to za luxus, ktorý si nemôžu dovoliť.

 „Kto šetrí, má za tri“

Dlhodobo sa snažíme našich čitateľov edukovať v povedomí potreby investovať svoje ťažko zarobené peniaze. Príslovie našich starých rodičov „kto šetrí, má za tri“ už dávno stratilo svoju platnosť. Žijeme skôr v dobe, kde „kto šetrí, má za jedno“. Doby držania hotovosti vo vankúši sú nenávratne preč a každý, kto si zatvára oči pred realitou, nakoniec o peniaze príde. A to nemusia ani prísť zlodeji alebo vyhorieť dom.

Podmienky boli kedysi nastavené tak, že ku investovaniu mali skutočne prístup iba bohatí ľudia. Rôzne svetové fondy mali obmedzenia, ktoré oprávňovali investorov na vstup napríklad od kapitálu 100 000 dolárov alebo v prípade zdedenia miesta vo fonde.

Prečítajte si aj: 4 TOP stránky, ktoré vám pomôžu pri investovaní a obchodovaní na burze. Používaš ich?

Investovanie je nutnosť

Dnes je už investovanie prístupné každému od minimálnych mesačných čiastok. Argumenty typu „ja na to nemám“ sú len výhovorkami a nepochopením nutnosti ochrániť svoje peniaze pred infláciou. Tá dnes zožiera všetky financie, ktoré ju neporážajú svojou výkonnosťou v investícii.

Najväčší priestor na svete je priestor na zlepšovanie sa. Touto frázou sa má riadiť každý uvedomelý človek. Nemusí sa jednať iba o investičnú oblasť, ale o každú oblasť života. A pri investovaní je dôležitých viacero pilierov, ktoré rozdeľujú úspešných investorov od tých neúspešných.

1. Investičný cieľ

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že nemá zmysel investovať len preto, aby sme investovali, lebo to tak píšu. Motivácia človeka je najsilnejší hnací motor. Ak si teda stanovíme presný cieľ, ktorý chceme investovaním dosiahnuť, pôjde nám to jednoduchšie. Či už je to zabezpečenie rodiny, lepší dôchodok alebo tvorba bohatstva. Ľahšie budeme vedieť zvážiť, čo nám prinesie úžitok a čo naopak nie. Aj keď emócie by mali byť v obchodovaní a investovaní eliminované, na stanovenie cieľa je vhodné poslúžiť si svojimi emóciami a túžbami, ktoré nás motivujú.

Rovnako je dôležité stanoviť si presný investičný horizont a za každú cenu ho dodržať. Presné naplánovanie našej investície nám výrazne uľahčí cestu ku cieľu. Ani navigácia nevie, kam vás má priviesť, ak do nej nevložíte údaje cieľa. Rovnako ani najlepšia investičná stratégia vám nebude fungovať, pokiaľ nebudete mať jej cieľ.

2. Plánovanie a výber nástrojov

Na trhu máme dnes tisícky investičných nástrojov a preto nie je jednoduché sa správne rozhodnúť, aká stratégia či nástroj nám prinesú najlepšie zisky. Ak nemáme veľa času na osobné prieskumy trhu, je lepšie zveriť túto neľahkú úlohu do rúk profesionála. Ideálne človeka, ktorému viete na 100 % dôverovať a máte preverené jeho predošlé výsledky.

Ak sa predsa rozhodnete staviť na vlastný úsudok či skúsenosti, je dôležité nájsť si dostatok relevantných zdrojov informácií. A keďže aj informácie môžu dnes byť manipulované, je potrebné si ich krížovo overovať. Oveľa viac, ako pri inom tu platí fráza „dôveruj, ale preveruj“.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

3. Existuje správne načasovanie investície?

Mnoho ľudí, ktorí už pričuchli k trhom, ich fungovaniu, majú isté základné informácie a drobné skúsenosti, ostáva napriek tomu na mizine. Dôvodom je, že podľa ich vnútorného kompasu, „ešte nenastal vhodný čas.“ Treba si uvedomiť jednu vec. Nikdy nebude ten najsprávnejší čas vstúpiť do investície. Trhy sa hýbu a často sa vracajú späť do určitého bodu. Preto ideálny čas na investovanie bol včera, ale druhý najlepší čas je práve dnes.

Odkladaním investície sa rovnako pripravujete o pomoc najlepšieho kamaráta dlhodobých investorov – zloženého úroku. Žiaden kapitál vložený do investície nedokáže vytvoriť také zisky, ako zložený úrok v dlhodobom horizonte investície. Preto sa odporúča začať investovať v čo najskoršom veku, lebo tak získavame obrovskú nefér výhodu oproti váhajúcim. Ale veď život nie je fér.

4. Diverzifikácia a aktívna správa portfólia

Dôležitou súčasťou úspešného investovania je nie len výber nástroja, ale aj jeho sledovanie, vyhodnocovanie, optimalizovanie. Pokiaľ nie ste profesionál, opäť je tu lepšie využiť služby odborníka. Ak je však portfólio vašou srdcovkou a chcete sa oň starať sami, dbajte na dostatočnú diverzifikáciu, čím znížite potenciálne riziko v prípade zlyhania niektorého z nástrojov.

Taktiež je obrovskou výhodou, ak si vašu investíciu viete v čase optimalizovať a nastavovať. Môžete tak dosiahnuť aj niekoľko stonásobne lepšie zhodnotenie, ako len pri pasívnom vyčkávaní na pohyb trhu nahor.

Záver

Hoci investovanie je stále populárnejšie, čomu sa veľmi tešíme, nie je to vôbec ľahká práca. Ak chceme mať ideálne výsledky, chce to čas, trpezlivosť a hlavne správne informácie. Tie sa vám snažíme z redakcie Kryptomagazínu denne prinášať. A naša misia bude naplnená, ak vaše portfólio bude rásť.

Čítajte ďalej: Zaujímaš sa o investovanie a chceš si privyrobiť v čase krízy? – Pozývame ťa do investičnej komunity