Sporiť ti nestačí – Toto by si mal robiť v čase vysokej inflácie

Titulky Sporenie nestačí, mal by si investovať
Sporenie nestačí, mal by si investovať. Zdroj: shutterstock.com/lunopark/RomarioIen/
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Inflácia sa za posledný rok vyšplhala až na 15 %. Pre naše peňaženky to predstavuje vážny problém. Trend sporenia prakticky upadol, keďže banky za držanie peňazí poskytujú úrok necelé jedno percento. Dokonca, ak by sme aj rátali s dlhodobou mierou pod 2 %, stále je to málo a na dôchodok môžeme odchádzať, aj napriek sporeniu, chudobní. Ako to môžeme zmeniť?

Spôsoby, ako si ochrániť financie

Existuje veľa nástrojov, ako sa dlhodobo chrániť voči nástrahám inflácie a znehodnocovania peňazí. Treba ale brať do úvahy, že nie vždy aj tá najlepšia investícia dokáže pokryť aktuálnu mieru inflácie. Napríklad za posledný rok, zatiaľ čo spotrebiteľské ceny rástli o 15 %, akcie, kryptomeny, komodity a ďalšie aktíva, miestu rastu, sa rovnako znehodnocovali. Obdobie krízy neslúži na to, aby sme zbohatli a boli stále v zisku.

Môže nám maximálne poskytnúť možnosť nakupovať za výpredajové ceny. Ani menej rizikové investície do dlhopisov v súčasnom prostredí, s očakávaným zhodnotením 3 %, neposkytujú krátkodobú ochranu.

V súčasnosti nám neostáva nič iné, len prečkať krízu. Môžeme sa čiastočne chrániť investovaním do dlhopisov, ale na naše úspory sa treba pozerať dlhodobo. Ako sa chrániť tak, aby som bol o 10 rokov v zisku? Alebo dokonca o 30 rokov, keď odídem do dôchodku, mať vybudovaný veľký majetok?

V čase vysokej inflácie by si mal investovať

V čase vysokej inflácie by si mal investovať. Zdroj: Andrey_Popov

Nastavenie sporenia v náš prospech

Ukážme si jednoduchý príklad, ktorý vychádza napríklad aj z 10 ročnej skutočnej skúsenosti vývoja našej ekonomiky. Takmer celé minulé desaťročie, bola miera inflácie približne 2 %. Až posledný rok nárazovo vyletela na 15 %. Celkovo sa teda naše peniaze znehodnotili za posledných 10 rokov približne o 40 %. Toto je astronomické číslo, ktoré by nás nemalo nechať spávať. Za 30 rokov, keď pôjdeme do dôchodku, tak naše peniaze nebudú mať už žiadnu hodnotu. Dá sa s tým niečo urobiť?

Určite má zmysel aj v týchto ťažkých časoch si vybrať správne investičné služby. Prípadne investovať na burze. Môžeme si vybrať konzervatívne druhy investovania alebo rizikovejšie. Už len keď si vyberieme S&P500, ktorý za posledných 10 rokov urobil 170 %, vieme niekoľko násobne porážať infláciu. Jedná sa síce o stále skôr rizikovejšiu investíciu a stávku na volatilné aktívum. Ale dlhodobo je to preukázateľne ziskové aktívum, ktoré za viac ako 100 ročnú históriu vždy porážalo infláciu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Kde môžeme investovať?

Bitcoin a ostatné kryptomeny

Začneme od viac rizikových aktív. Medzi ne patria aj kryptomeny. Bitcoin od začiatku roka 2017, čo je presne 6 rokov, vyrástol z 1 000 dolárov na aktuálne 24 000 dolárov. Čo je 24 násobné zhodnotenie. V mojom nedávno príspevku na Twitteri som vyrátal cez kalkulačku, koľko by sme za toto obdobie zarobili, ak by sme každý mesiac investovali 100 eur. Aktuálne by sme mali na účte už 30 000 eur. Mimochodom, môžeš mi dať follow aj na môj Twitter účet, kde sa pravidelne vyjadrujem ku financiám a ekonomike. Zároveň pomáham ľudom viac pochopiť, prečo je správne investovať.

Na druhej strane treba vnímať aj riziká. Kryptomeny síce poskytujú zaujímavé zisky. Ale tie sa každým cyklom postupne zmenšujú. Preto záruka zisku z minulosti, nie je záruka zisku v budúcnosti. Odporúčame určite diverzifikovať aj do iných aktív.

Vytvorili sme pre vás, ako fanúšikov našej stránky a kryptomien, komunitný Discord, kde zdieľame všetky dôležité novinky z trhu a analýzy. Pridaj sa cez tento odkaz.

Akcie a indexy

O niečo menej rizikovejšie, ale aj volatilnejšie sú akcie a indexy. Tu stále vieme za krátke, 10 ročné obdobie, nájsť možnosti ako zarobiť viac ako 100 %. To je výrazné prekonanie spomenutej inflácie.

Zhodnotenie amerického indexu za 10 rokov

Zhodnotenie amerického indexu za 10 rokov. Zdroj: tradingview.com

Napríklad, spomenutý index S&P500, ktorý ukazuje reálny výkon celej ekonomiky, za posledných 10 rokov vyrástol o viac ako 170 %. Tesla dokonca narástla za rovnaké obdobie o 8 000 %.

Zlato a ostatné komodity

Aj v prípade zlata musíme v súčasnosti čakať na lepšie obdobie. Síce od roku 2014 výrazne narástlo, ale na historickom maxime aktuálne nie je. Dokonca je na rovnakej cene, ako pred rokom. Keď sa pozrieme na približne 10 ročnú históriu, tak cenový nárast najznámejšej komodity na svete je úplne rovnaký ako miera inflácie. Teda 40 %.

Zlato síce neslúži ako dlhodobý prostriedok na zbohatnutie, ale jedná sa v prípade držania fyzického zlata o bezpečný nástroj uchovania hodnoty. A to nielen, že ho máme v reálnom majetku, ale zároveň poskytuje ochranu pred nepriaznivou ekonomickou situáciou vo svete.

Dlhopisy

Na záver môžeme ešte spomenúť dlhopisy. Pri prieskume sme narazili na dlhopis s takmer 4 % výnosom od Slovenskej sporiteľne. Fixácia je na 3 roky. V tomto prípade síce nejde o volatilný nástroj, ale poskytuje takmer nulovú mieru rizika s pomerne slušným pomerom ochrany našich peňazí. Dokonca s prekonaním dlhodobej miery inflácie. Investovať sa dá od 5 000 eur.

Určite pokračuj aj na naše ďalšie články s podobnou témou: 

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.