Sú LUNA a UST obeťou Do Kwonej karmy?
Sú LUNA a UST obeťou Do Kwonej karmy? Zdroj: Shutterstock, Vladimir Kazakov

Zakladateľ tokenu LUNA Do Kwon sa v posledných dňoch vrhol na kritikov. Je to však v tejto situácií rozumné? Jeho systém pripravil mnohých investorov o peniaze a tí sa teraz dožadujú nápravy. Je toto správna cesta?

LUNA a UST obeťou karmy?

Dalo sa to očakávať? Bol pád jednoducho len otázkou času? Zdá sa, že áno. V roku 2018 analytik krypto-investičnej spoločnosti Scalar Capital Cyrus Younessi mal možnosť vidieť tzv. bielu knihu stablecoinu UST. Už v tej dobe upozornil svojich nadriadených. Čo povedal?

„Kwonov stablecoin jedného dňa zlyhá a spôsobí špirálu smrti. Nastane to, ak sa ekosystém Terra začne rýchlo zbavovať svojho kapitálu.“

Younessi nebol jediný, kto videl problém už v roku 2018. Generálny riaditeľ eminenta stablecoinov Paxos Charles Cascarillo taktiež varoval na tento pochybný projekt. A ako reagoval v tej dobe Do Kwon? Využil svoje znalosti v trash talku a kritiku zmietol zo stola. Dokonca podnecoval konkurenciu, aby zničili jeho ekosystém. Bol si totiž istý, že je to nemožné.

Do Kwon však musí priznať, že kritika bola opodstatnená. Koniec koncov, posledný pomyselný klinec do rakvy zatĺkol on sám. Podľahol totiž ilúzií, že je príliš inteligentný a populárny na to, aby jedného dňa zlyhal. Vyhrážal sa konkurentom a častokrát prejavoval radosť, keď ostatné projekt zlyhávali. Karma? Ukazuje sa, že ho jeho správanie dobehlo.

Prečítaj si tiež: „Krypto zima je tu a môže trvať viac ako rok“ – zakladateľka blockchainového fondu očakáva ďalší pokles

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Tento krach otvoril celému kryptografickému odvetviu oči. Doslova sa nám predostrel obraz toho, ako nevytvárať algoritmický stablecoin. Osudným dňom bol 9. máj, ktorý sa navždy zapíše do histórie kryptomien.

Poníženie?

Čo všetko sa vlastne vedelo o Do Kwonovi okrem toho, že vyštudoval na Stanforde a že krátko pracoval pre Microsoft a Apple? V podstate nič.

Napriek všetkému sa zdá, že sa Do Kwon nechce poučiť. Za jednu vec ho však musíme pochváliť. Po dvoch dňoch mlčania prijal zodpovednosť za historický krach UST. Podarí sa mu obnoviť celý ekosystém? Jeho prvotné návrhy boli z veľkej časti zamietnuté komunitou. Väčšina chce prijať návrh šéfa burzy Binance CZ. Chcú teda, aby Do Kwon kúpil a spálil väčšiu hyperinflačnej cirkulujúcej ponuky 6,5 bilióna tokenov LUNA.

Počet kritikov však neustále narastá a je dosť pravdepodobné, že Do Kwon tento tlak neustojí. Pribúdajú dokonca ďalšie závažné obvinenia z podvodov. Miestne kórejské zdroje uviedli, že sa údajne vyhýbal plateniu daní. On sám však tvrdí, že sa s kórejskou vládou vyrovnal.

Najbližšie týždne tak budú rozhodujúce. Vráti sa Do Kwon späť na zem a konečne skrotí svoje vášne a ego? Uvidíme.

Čítaj ďalej: Miliardár z hedžového fondu Bill Ackman: „Terra bola krypto verziou pyramídovej schémy“

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance