Dosiahol už Bitcoin svoje dno?
Dosiahol už Bitcoin svoje dno? Zdroj: Shutterstock, Third key

Populárny on-chain analytik Will Clemente sa tentokrát pozrel na najväčšiu kryptomenu a jej pomyselné dno. Bitcoin je podľa neho blízko k dosiahnutiu dna a potvrdzuje to aj 6 argumentov, na ktoré sa pozrieme v tomto článku.

Bitcoin a jeho dno

Will Clemente sa pozrel na situáciu BTC z hľadiska 6 rôznych indikátorov, ktoré naznačujú, že sa Bitcoin nachádza veľmi blízko svojho dna. Clemente si zároveň myslí, že je aktuálne najlepší čas na využívanie systému DCA – teda „Dollar cost averaging“. Napísal:

Na základe súhrnu týchto ukazovateľov a cenových úrovní; dno je s najväčšou pravdepodobnosťou na úrovni 20 tisíc dolárov, čo zodpovedá teórii predbiehania predchádzajúcich ATH.

Systém DCA spočíva v tom, že si investor rozdelí celkovú investíciu na pravidelné nákupy bez ohľadu na cenu.

Aktuálne verím tomu, že je Bitcoin veľmi blízko viacgeneračného galaktického piko-dna, kam plánujem alokovať všetok svoj suchý prášok pre vnúčatá mojich vnukov,“ zavtipkoval Clemente.

Na tak mladého analytika je to pomerne silné vyjadrenie. Aké má teda argumenty?

Top a Bottom modely

Prvým indikátorom sú tzv. „Top/Bottom“ modely. Tieto grafy v podstate ukazujú dva ukazovatele. Realizovanú cenu a Delta cenu. Svetlozelená čiara na grafe ukazuje pomer medzi realizovanou trhovou kapitalizáciou BTC a jeho aktuálnou ponukou. Aktuálne je táto hodnota tesne nad hranicou 24 000 USD. Tmavozelená čiara je tzv. delta cena. Predstavuje rozdiel medzi realizovanou a priemernou kapitalizáciou. Hodnota tohto indikátora je aktuálne hlboko pod ATH z decembra 2017 na úrovni 20 000 USD. Ak má Clemente pravdu, hodnota 24 000 USD môže slúžiť ako silný support.

Graf Top/Bottom modelu
Graf Top/Bottom modelu. Zdroj: Glassnode

Mohlo by ťa zaujímať: 98 % kryptomien sa stane bezcennými – tvrdí dlhoročný investor Peter Brandt

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

MVRV Z-score

Tento indikátor sa využíva na posúdenie toho, či je BTC podhodnotený alebo nadhodnotený v porovnaní s jeho férovou cenou. Z technického hľadiska je „Z-score MVRV“ definované ako pomer rozdielu medzi trhovou a realizovanou hodnotou a štandardnou odchýlkou všetkých historických údajov o trhovej hodnote.

Graf naznačuje pokles k zelenej zóne, ktorá stále nebola dosiahnutá. Na základe grafu teda stále existuje možnosť, že BTC padne nadol.

Indikátor MVRV Z-Score
Indikátor MVRV Z-Score. Zdroj: Glassnode

Entity Adjusted Dormancy Flow

Tento indikátor udáva priemerný počet dní na jednu transakciu s BTC. Tento ukazovateľ v podstate neberie do úvahy transakcie medzi adresami toho istého subjektu, takže odráža skutočnú aktivitu na trhu. Clemente tvrdí, že sa ukazovateľ už dlhšiu dobu nachádza vo fáze nákupov, no teraz sa tento stav otáča a naznačuje dno, aké sme tu mali v marci 2020 či v decembri 2018, keď BTC klesol až na 3 150 USD.

Indikátor Entity Adjusted Dormancy Flow
Indikátor Entity Adjusted Dormancy Flow. Zdroj: Glassnode

Riziko rezervy

Aká je dôvera dlhodobých hodlerov BTC k cene v aktuálnom čase? Práve touto problematikou sa zaoberá tento indikátor. Keď je dôvera vysoká a cena nízka, tento ukazovateľ dosahuje nízke hodnoty. V opačnom prípade, keď je dôvera nízka a cena vysoká, ukazovateľ dosahuje vysoké hodnoty. Clemente hovorí, že nízka úroveň rizika rezerv ilustruje dôveru držiteľa vo vzťahu k cene.

Riziko rezervy
Riziko rezervy. Zdroj: Glassnode

Mayerov násobok

Ide o oscilátor, ktorý sa určuje na základe pomeru ceny BTC k 200-dňovému kĺzavému priemeru. Absolútne minimá Bitcoinu sa zvyčajne dosiahli vtedy, keď tento ukazovateľ prudko klesol pod hodnotu 1. Dno BTC z roku 2018 prinieslo Mayerov násobok na hodnotu 0,53. Aktuálne sme na hodnote 0,63. Aj v tomto prípade teda Clemente naznačuje, že ide o výraznú nákupnú zónu na historických minimách.

Mayerov násobok
Mayerov násobok. Zdroj: Glassnode

200-týždňový kĺzavý priemer

No a nakoniec posledný a nemenej dôležitý indikátor. Ide, samozrejme, o jeden z najznámejších indikátorov, ktorý však nespadá do kategórie on-chain. Na dlhodobom grafe BTC tento priemer slúži ako konečná podpora pre medvedí trh.

V súčasnosti sa tento indikátor nachádza na úrovni 21 832 USD. Dosiahnutie tejto hodnoty by znamenalo pokles Bitcoinu o ďalších 25 % z jeho súčasnej hodnoty.

200-dňový kĺzavý priemer
200-dňový kĺzavý priemer. Zdroj: Will Clemente

Čas teda ukáže, či sa špičkový analytik Clemente mýlil. Nie je však prvým analytikom, ktorý sa prikláňa k možnosti ďalšieho poklesu BTC.

Čítaj ďalej: Štátny dlh USA masívne rastie spolu s rizikom recesie

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance