Štátny dlh USA masívne rastie spolu s rizikom recesie

Ekonomika Štátny dlh USA masívne rastie spolu s rizikom recesie
Štátny dlh USA masívne rastie spolu s rizikom recesie. Zdroj: https://www.shutterstock.com/FOTOGRIN
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Po minulotýždňovom zvyšovaní úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou sme sa včera dozvedeli, že inflácia za mesiac apríl bola 8,3 %, čo je síce menej, ako bolo v marci (8,5 %), avšak pokles je minimálny a očakávalo sa väčšie zníženie. Popritom bola publikovaná správa stránky U.S. Debt clock, ktorá informovala, že dlh Spojených štátov vzrástol za 12 mesiacov o viac ako 2 bilióny dolárov. To predstavuje nárast dlhu o 180 miliárd dolárov mesačne.

Dlh USA rastie

Ku koncu apríla predstavuje dlh USA približne 30,44 bilióna dolárov, čo je o 2,17 bilióna dolárov viac ako pred 12 mesiacmi. Na informáciu upozornil portál Finbold, ktorý vychádza z údajov stránky U.S. Debt clock. Podľa Finbold ide o zlovestný fiškálny míľnik, ktorý ilustruje nezdravý stav americkej ekonomiky v kontexte súčasnej inflácie a rastu úrokových sadzieb.

Za nárastom dlhu je potrebné vidieť reakciu USA na pandémiu Covid-19, keďže z 5 biliónov dolárov sa financovali dávky pre nezamestnaných, stimulácia pre podniky a občanov, ktorým boli peniaze posielané. Podobne aj opatrenia v podobe daní a stimulačných balíkov zvýšili dlh krajiny. Podľa Finbold pandémia natrvalo zmenila stav amerického hospodárstva.

Prehľad inlfácie za posledné mesiace v USA.

Prehľad inlfácie za posledné mesiace v USA. Zdroj: https://tradingeconomics.com

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj ďalej: FED oznámil infláciu za mesiac apríl – trhy reagujú poklesom

Recesia je realita

Závažnosť situácie a jej zhoršovanie bolo zrejmé z odhadu rozpočtového úradu Kongresu z januára 2020, ktorý predpovedal, že dlh vo výške 30 biliónov USD sa dosiahne do konca roka 2025. Ako vidíme, stalo sa to oveľa skôr, už v roku 2022. Hoci sa do boja so zlou ekonomickou situáciou zapojil aj FED, dlhové bremeno vyzerá byť príliš veľké na to, aby sa dalo zvládnuť. Podľa investora Raya Dalia sme svedkami úpadku ďalšej veľmoci, ktorá žila na dlh a to ju spolu s ďalšími faktormi zničí. Spolu s rastom štátneho dlhu a inflácie rastú v USA aj čísla nezamestnaných, čo nasvedčuje tomu, že recesia sa už rozbieha.

V minulosti sme už upozornili, že HDP Spojených štátov vykazuje záporné čísla za prvý kvartál roku 2022. Podobne je na tom aj ekonomika Veľkej Británie. Rast HDP sa podľa britského štatistického úradu spomalil na 0,8 %. Podľa analytikov možno v priebehu roka očakávať ďalšie znižovanie HDP, pretože Briti míňajú menej a obmedzujú výdavky. Anglická centrálna banka predikuje infláciu na mesiac október až do výšky 10 %, čo predstavuje 5-násobok hodnoty, ktorú banka sleduje. Bank of England vyhlásila recesiu na tento rok a ostáva čakať, kedy sa k nej pridajú aj ostatné banky.

Čítaj ďalej: Bitcoin klesol až na 25 000 dolárov – čo sa deje a kam až trh môže klesnúť?