Wall Street Journal: Organizované skupiny zarobili manipuláciou s kryptotrhmi 825 mil. USD

Novinky
Burza
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podľa výsledkov výskumu prestížneho Wall Street Journal (WSJ) zarobili organizované skupiny manipuláciou s kryptotrhmi len za prvý polrok 2018 celkom 825 mil. USD. 

Pump and dump

Výskum sa zaoberá hlavne odhalením praktík tzv. pump and dump skupín, kedy sa obchodníci dohodnú medzi sebou a umelo nafúknu cenu vybranej kryptomeny. Keď nalákajú dosť nič netušiacich investorov, predajú a cena prudko poklesne.

O tejto téme sme písali napríklad: Pump and dump – ako sa chrániť?

Výsledkom je obrovský zisk pre členov týchto skupín, zatiaľ čo pre všetkých ostatných, ktorí im „naleteli”, to znamená veľkú stratu. V priebehu prvých šesť mesiacov tohto roku si tak tieto skupiny prišli podľa WSJ na neuveriteľných 825 miliónov dolárov.

Stovky prípadov

WSJ preskúmal celkom 175 takých prípadov, týkajúcich sa 121 kryptomien. WSJ ďalej uvádza, že existuje ďaleko viac takých skupín, ktoré môžu celkovo zarobiť na pump and dump schémach ďalšie desiatky miliónov dolárov. Tieto skupiny operujú väčšinou v privátnych chatovacích skupinách, kam sa môžete dostať len na pozvanie niekoho z vnútra skupiny a ktoré obvykle prejdú bez povšimnutia kontrolou moderátorov.

Cloakcoin

WSJ uvádza ako príklad starší altcoin Cloakcoin, ktorý bol tento rok predmetom hneď niekoľkých púmp.

Náš článok o jednej takej pumpe: Binance zalistovala Bytecoin a hneď tu máme najväčší tohtoročný pump and dump

Záver

Podľa výsledkov výskumu WSJ je zrejmé, že dochádza čím ďalej k väčšiemu počtu týchto tzv. púmp. Zatiaľ čo podieľanie sa na nich prináša nesporne zisky, sú to zisky krátkodobé, ktoré ale v dlhodobom horizonte poškodzujú dôveru verejnosti v kryptomeny a zároveň dávajú dôvod pre ďalšie a ďalšie regulácie.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravila Denisa.

Zdroj: Cointelegraph.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.