Burza Binance zalistovala Bytecoin.
Burza Binance zalistovala Bytecoin. Zdroj: shutterstock.com/SatheeshSankaran

O podvodoch v kryptosvete, medzi ktoré patrí aj schéma Pump and Dump, píšeme na stránkach Kryptomagazinu pomerne často. Nemôžeme si preto nevšimnúť Bytecoin (BCN).  Deje sa s ním niečo divné.

Prečítajte si náš článok: 5 najväčších krypto podvodov – 1. časť

Čo sa vlastne stalo

Predtým, ako bolo oznámené, že Bytecoin je zalistovaný na Binance, obchodoval sa na HitBTC a Poloniexe za približne 72 satoshi (pričom keď sa objavili správy o zalistovaní na Binance cena sa rýchlo zvýšila o 30%). Keď potom Binance oznámila, že oficiálne zalistovala BCN, začali sa diať veci. Cena štartovala na 280 satoshi a veľmi rýchlo vzrástla na 2300 satoshi.  Bláznivá vec na takú kryptomenu, akou je BCN.

Indície ukazujú na Pump and Dump

Nápadné je, že pritom výbery BCN z HitBTC a Poloniex nefungovali, a ani webová stránka BCN. Obchodovanie s BCN začalo včera o 06:02 UTC a za niekoľko hodín od vtedy bolo vyťažených iba 46 blokov a celkovo prebehlo 997 transakcií.

Je to extrémne málo na mincu, ktorá za ten čas vzrástla 32-krát. To znamená, že objem na Binance bol a je nízky a dá sa manipulovať hore a dole. Navyše je možné, že sieť bola manipulovaná tak, aby prešlo iba niekoľko transakcií a ostatné boli následne zablokované. A tak sa len niekomu podarilo vybrať zisky, kým nenastali problémy v sieti.

Tip redakcie: Ako sa chrániť proti pump and dump praktikám?

Kto je v tom namočený?

Existuje viacero domnienok, kto za týmto všetkým stojí.

Je to tím BCN? Existujú niektoré teórie, že celý problém siete pochádza od nich, aby mohli predať svoje podiely za čo najlepšiu možnú cenu.

Alebo je to dielo skupiny Pump & Dump? Toto je druhá domnienka, ktorá hovorí, že tím BCN s tým nemá nič spoločné a v skutočnosti za tým stojí skupina P&D, ktorá zvládla všetko tak aby dosiahla veľký zisk.

Žeby Poloniex?  Cena na Poloniexe narástla maximálne na 200 satoshi. Na chvíľu síce aj na HitBTC, ale tam potom cena explodovala. Prečo by bola cena na Poloniexe nižšia? Pretože mali veľký objem BCN. Takže začali so ziskom Bytecoin predávať na Binance, pričom blokovali výbery?

Upozorňujeme, že sú to len domnienky a až doteraz sa žiadna nepotvrdila.

Záverom

Nie je veľmi pravdepodobné, že s tým majú niečo spoločné Poloniex, alebo Binance. Skôr to vyzerá na rukopis nejakej skupiny P&D. Je ale dôležité, aby zavedené burzy ako Binance listovali iba kvalitné projekty tvorené tímami, ktoré si zaslúžia uznanie za ich náročnú prácu. Burzy sú tie, ktoré by mali v prvom rade overiť kryptomenu predtým, než ju zalistujú.

Úplne nakoniec – Oficiálna stránka BNC aktuálne uvádza:

“Bytecoin sieť zažíva nezvyčajne vysoké zaťaženie.
Transakcie môžu byť oneskorené, synchronizácia uzlov môže meškať.
Tím tvrdo pracuje na riešení problémov.
Dôrazne sa odporúča vyhnúť sa transakciám s BCN, kým nebude situácia pod kontrolou.
Budeme vás informovať ihneď po tom, ako bude všetko opravené!”

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Zdroje:
https://www.reddit.com
https://usethebitcoin.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance