Lenivosť je prirodzená vlastnosť človeka. Málokomu sa nechce neustále tvrdo pracovať a prokrastinácia sa často javí ako lepšia možnosť. Aspoň v danom momente. Boj proti vlastnej prirodzenosti je celoživotným údelom každého civilizovaného človeka, no existujú spôsoby, ako okabátiť vlastný mozog a oslobodiť sa od týchto nekonečných zápasov.

Ako funguje 20-sekundové pravidlo?

Keď sa rozhodujete medzi dvoma činnosťami, často si zvolíte tú, ktorá je (často doslova) na dosah ruky. Spisovateľ Shawn Achor vo svojej knihe “Výhoda šťastia” opísal problém s gitarou. Namiesto hrania na tento hudobný nástroj si často zvolil pozeranie televízie.

Neskôr si všimol, že aby mohol začať hrať, musel najprv otvoriť skriňu a gitaru vytiahnuť z púzdra, zatiaľ čo ovládač mal položený na stole. Natiahnuť sa za ovládačom teda bolo o niečo ľahšie, než chytiť do ruky gitaru a preto strávil viac času pred telkou, než s gitarou v ruke.

Aby to napravil, urobil dva kroky. Kúpil si stojan, gitaru umiestnil vedľa gauča a batérie od ovládača ukryl do šuplíka v druhej miestnosti. Cestu ku gitare tak skrátil o 20 sekúnd, zatiaľ čo zapnutie telky si sťažil.

Zmenil tak svoje prirodzené správanie. Keď po ťažkom dni padol do svojho mäkučkého gauča, istil, že ovládač nefunguje, no gitara je na dosah ruky. Jeho mozog automaticky zvolil jednoduchšiu činnosť a Shawn začal hrať.

Nedávno sme vám predstavili 2-minútové pravidlo, ktoré pomáha dostať sa cez počiatočný odpor. Všimli ste si, že začať je často ťažšie, než pokračovať (napr. v práci)? Ak máte tento problém, odporúčame využiť 2-minútové pravidlo:

Ako robiť veci do ktorých sa vám nechce? 2-minútové pravidlo

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance