Vydarený nájazd hackerov – Ďalší úspešný 51% útok na jeden z forkov BTC

0

Veľkonočná akcia! VIP, Signály a Kurzy, všetko so zľavou 50%

  • Trading11 VIP – základné analýzy, týždenné streamy a postrehy zo sveta kryptomien
  • Trading11 Signály – Prístup do VIP, k tomu viac streamov, LIVE chat na discorde a hlavne signály na nákup a predaj (nie len) kryptomien

James Lovejoy, výskumník v oblasti kryptomien na MIT si všimol, že fork Bitcoinu – Bitcoin Gold (BTG) zažil ďalší 51% útok. Nebol to prvý takýto atak na túto kryptomenu.

Dve reorganizácie blockchainu

Lovejoy vo svojom príspevku GitHub napísal, že na BTG blockchaine boli dve reorganizácie s double-spendingom, čo znamená, že rovnaké mince boli použité dvakrát. 23. januára boli odstránené dva bloky a bolo pridaných 13 blokov, ktoré umožnili vďaka double-spendingu minúť 19 000 dolárov. Výrazne vyššia suma – 53 000 dolárov – bola vďaka double-spendingu minutá 24. januára, pričom bolo odstránených 15 blokov a pridaných 16 blokov.

Nejde o prvý takýto útok

Tento útok bol však len kvapkou v mori oproti rovnakému predchádzajúcemu útoku. V máji 2018 Fortune informoval, že hackeri ukradli viac ako 17,5 milióna dolárov po úspešnej reorganizácii blockchainu BTG a reverzii potvrdených transakcií.

Po tejto krádeži mnoho krypto zmenární prijalo opatrenia, ktoré vyžadovali vyššie množstvo potvrdení transakcie, aby zvýšili svoju bezpečnosť. Lovejoy je stále presvedčený, že zmenárne musia implementovať prísnejšie požiadavky na potvrdzovanie.

Bitcoin Gold nie je jediný

Bitcoin Gold je fork BTC založený na Equihash, ktorý bola vytvorený v roku 2017 s cieľom oživiť ťažbu na GPU, ktorú zatienili ASIC minery. 

Kryptomena Ethereum Classic bola tiež cieľom 51% útoku. Hackeri na ňu zaútočili v januári 2019, čo viedlo k odcudzeniu 1,1 milióna dolárov.

Bitcoin, ktorého hashrate neustále narastá, tiež nie je mimo rizika kvôli centralizovanej povahe jeho ťažby. Ako uvádza U.Today, výkonný riaditeľ Binance Changpeng Zhao vzniesol myšlienku na rollback BTC blockchainu potom, ako nastal na Binance hack, kde zmizlo 40 miliónov dolárov. Toto rozhodnutie však rýchlo zmenil a ustúpil od neho kvôli obrovskej nevôle v krypto komunite.

Čo je vlastne 51% útok?

Prístup do našej VIP skupiny, k signálom a kurzom obchodovania teraz ponúkame so zľavou 50%, tak neváhajte a využite to. Akcia platí do konca veľkej noci!

>>>Získajte Trading11 signály, analýzy a kurzy<<<

Predstavte si, že nejaký miner alebo skupina minerov majú k dispozícii viac než polovicu výpočtového výkonu celej siete. Pri ťažbe coinov teda vyťažia najviac blokov. Čo ak sa títo zlí mineri rozhodnú, že chcú podvádzať? Kto ich zastaví? Veď majú predsa väčšinu výpočtového výkonu, teda aj väčšinu hlasov a môžu vytvoriť najdlhší chain, v ktorom budú neplatné transakcie (napríklad svoje mince pošlú na dve rôzne adresy a oba prevody potvrdia).

Čo čítať ďalej?

Zaznamenali sme BTC transakciu v hodnote $1 miliardy! Niečo sa chystá?

Zdroj:
u.today

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre