Ako nenaletieť – breakout a breakdown

Pre začiatočníkov Ako nenaletieť?
Ako nenaletieť? Zdroj: shutterstock.com/Day Of Victory Studio
Kvakomat PC bannerFlockers mobil

S témou trendových čiar, supportov a rezistencií sa spája veľká kopa rôznych konceptov, ktorým sa určite budeme v budúcnosti podrobnejšie venovať. Dnes sa ale pozrieme na takzvané breakouty a breakdowny. O čo teda ide?

Breakout a fake breakout

Odborne povedané, ide o cenovú hranicu rezistencie, ktorá je prekonaná a cena pokračuje nahor. Ide teda o jav, kedy je sila býkov väčšia ako sila rezistencie (medveďov) a cena sa dostane nad túto hranicu. Často sa v tomto prípade zo spomínanej rezistencie stane ihneď support. Môže ísť o prerazenie nielen vodorovnej rezistencie, ale aj trendovej čiary. Vo veľa prípadoch to býva okamžitý znak pre traderov, že je čas vstúpiť na trh. Ale pozor! Je tu aj možnosť, že pri breakoute prerobíte a to kvôli takzvanému fake breakoutu.

Na kryptomenovom trhu možno veľmi často vidieť aj takzvaný fake breakout. V prípade fake breakoutu ide o to, že to najprv vyzerá, že došlo k prerazeniu rezistencie a cena pokračuje smerom na sever. Mnoho ľudí si v tej chvíli povie, že nastal ten správny čas na nákup a long pozíciu. Avšak ihneď potom, čo vstúpite do obchodu, cena začne rapídne klesať. Išlo totiž o fake breakout, čo znamená, že cena sa síce na chvíľu dostala nad rezistenciu, avšak o chvíľu neskôr letela smerom nadol (kľudne aj pod rezistenciu a často ešte výrazne nižšie).

Breakdown a fake breakdown

Oproti breakoutu je breakdown v obchodovaní jav, kedy sa cena dostane pod support, prerazí ho a ide smerom dole. Medvede tak získavajú momentum a tlačia cenu nižšie. Opäť platí, že zo supportu by sa následne mala stať rezistencia.

Rovnako tak nikoho neprekvapí, že fake breakdown je stav, kedy sa cena dostane na chvíľu pod support, avšak následne sa vráti nad neho. Preto treba byť pri obchodovaní na základe breakoutov a breakdownov veľmi opatrný.

Na tomto obrázku je krásne vidieť nielen breakdown z formácie klin, ale aj fake breakdown (aj keď sa suma nedostala nad rezistenciu, ako by mala). Najprv cena prepadla pod support, následne sa opäť dotkla daného supportu (teraz už rezistencie), a potom sa už vydala smerom nadol.

Ako odhaliť fake breakout alebo breakdown?

A teraz otázka za milión. Ako odhaliť falošný breakout alebo brakdown? Nijako, pretože sa to nedá! Kryptomenový trh je manipulovaný ľuďmi (veľrybami), ktorí vlastnia veľké množstvo Bitcoinu a ďalších digitálnych mien. Avšak veľmi dobrým ukazovateľom je objem. Pokiaľ dôjde k breakoutu alebo breakdownu a objem je veľmi nízky, niečo tam nehrá. V tomto prípade môže ísť o fake.

Anycoin pc bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.