Euronext prišiel o 780 miliárd eur.
Euronext prišiel o 780 miliárd eur. Zdroj: Shutterstock.com/HJBC

Aj keď posledné týždne akciový trh zaznamenal oživenie, posledný rok sa nesie skôr v pesimistickom duchu. V dôsledku toho z mnohých búrz mizne kapitál a výnimkou nie je ani Euronext.

Podľa údajov od spoločnosti Finbold k októbru 2022 najväčšia európska burza Euronext prišla v tomto roku o 780 miliárd eur a klesla na kapitál vo výške 4,87 bilióna eur. To predstavuje pokles zhruba 13,8 % z hodnoty 5,65 bilióna eur za rok 2021. Zároveň hodnota z roku 2021 predstavuje 8-ročné maximum.

Moët Hennessy Louis Vuitton zostáva spoločnosťou s najvyššou hodnotou na Euronexte s kapitalizáciou 321,58 miliardy eur. Merck and Co je na druhom mieste s 237,24 miliardami eur a za ňou nasleduje ropný gigant Shell s hodnotou 200,64 miliardy eur.

Euronext detaily
Euronext detaily. Zdroj: Euronext, Finbold, Statista.com

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Najbohatší ľudia na svete varujú pred ekonomickou krízou. Čo očakávajú v budúcom roku?

Prečo je Euronext na zostupe?

Hlavným dôvodom odlivu kapitálu z burzy Euronext je prevládajúca ekonomická neistota spojená s geopolitickým napätím. Rastúca inflácia ruka v ruke s narastajúcimi úrokovými sadzbami spôsobujú na trhu zvýšenú volatilitu. Obavy z recesie v konečnom dôsledku prinútili mnohých investorov stiahnuť sa z trhu.

Pokles reálnej mzdy spojený s rastúcimi životnými nákladmi zmenil sentiment investorov, ktorí za posledný rok neuprednostňovali rizikové trhy. Európske hospodárstvo po pandémii obzvlášť čelilo mnohým rizikám v rámci energetickej krízy a účinkom klimatických zmien.

Ďalším dôvodom odlivu z Euronextu je znížená aktivita prvotných verejných ponúk (IPO). Práve v roku 2021 by sme vedeli rekordnú trhovú kapitalizáciu pripísať prudkému nárastu IPO. Euronext tento rok pridal iba tri spoločnosti. Väčšina spoločností, ktoré plánovali vstup na burzu, od tohto kroku ustúpila. Naopak, mnohé sa rozhodli pre odchod z burzy.

Napriek nedávnym odlivom analytici predpovedajú, že európsky akciový trh sa zotaví. Podobné prepady v istom bode začnú zaujímať nových investorov a akcie začnú vyzerať atraktívne. Otázkou však zostáva, ako dlho bude akciovému trhu trvať zotavenie, keďže to závisí predovšetkým od stavu ekonomiky.

Mohlo by ťa zaujímať: Globálne finančné trhy čakajú na koniec roka. Aký bol posledný týždeň?