Globálne finančné trhy sú v relatívnom pokoji
Globálne finančné trhy sú v relatívnom pokoji. Zdroj: Shutterstock.com/Golden Dayz

Globálne finančné trhy sa v poslednom období dostali do fáze pokoja, o čom svedčia aj výsledky posledných dní. Ako sú na tom akcie, indexy a kryptomeny a s akým scenárom možno rátať do konca roka?

Akciové a indexové trhy

V prípade akciových trhov je stále potrebné brať ohľad na spomalenie hospodárskeho rastu a hroziacu recesiu. Minulý týždeň indexy a akcie zažili zvýšenú volatilitu, no tento týždeň straty vymazali po správach FED-u, že v budúcom roku budeme svedkami spomalenia zvyšovania sadzieb. Tento týždeň sa výrazne posilnil predovšetkým Dow Jones, ktorý v čase písania článku dosahuje hodnotu až 34 298,35 dolárov a celý týždeň rastie výraznejšie, ako ostatné indexy.

Graf: Dow Jones. 1W
Graf: Dow Jones. 1W. Zdroj: Tradingview

Investori sa vo veľkom zameriavali na výsledky príjmov zo sektoru maloobchodníkov. Tie by totiž objasnili stav hospodárskeho rastu. Ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodné trhy vzrástli počas októbra o 1,3 %, čo je výrazne viac ako sa očakávalo.

Trh práce

Nečakané prekvapenie prišlo v prípade priemyselnej výroby, ktorá klesla v dôsledku slabého energetického sektoru. Tento týždeň ukázal aj ďalšie negatívne správy na trhu práce. Spoločnosť Amazon oznámila, že prepustí viac ako 10 000 pracovníkov, čo sa však nepodpísalo na výsledkoch nezamestnanosti. Počet žiadateľov o prácu sa stále drží na úrovni 222 000 ľudí.

Prečítaj si tiež: Aktuálne: Ekonomická situácia v Európe sa zhoršuje, inflácia trhá nové rekordy

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

má Guvernér FED-u Christopher Waller uviedol, že FED pred sebou naďalej ťažkú prácu. Finálne ukončenie zvyšovania sadzieb je tak stále v nedohľadne. Aj napriek tomu sa v decembri očakáva navýšenie o 50 bázických bodov, čiže menej ako to bolo doteraz. Ukazovateľ recesie je však naďalej vysoký. Dotýka sa totiž 40-ročného maxima. Dokazuje to inverzia dvojročnej a desaťročnej krivky výnosov štátnych dlhopisov, ktorá sa dostala na najhoršiu úroveň za posledných 40 rokov.

Kryptomeny

Zdá sa, že po nedávnych udalostiach nastane na trhu s kryptomenami pokoj. Bitcoin naďalej drží dôležitú úroveň 16 000 dolárov. V čase písania tohto článku sa obchodoval na úrovni 16 585 dolárov. Index chamtivosti a strachu, ktorý sleduje celkovú náladu investorov, sa však naďalej nachádza v extrémnom strachu.

Udalosti z posledných dní tak jasne naznačujú, že investori prestávajú dôverovať tretím stranám a svoje kryptomeny masívne sťahujú z búrz. Podľa údajov spoločnosti Coinglass boli počas minulého týždňa uskutočnené výbery v celkovej hodnote viac ako 2,2 miliardy dolárov.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance