DeFi projekty, ktoré sa oplatí sledovať
DeFi projekty, ktoré sa oplatí sledovať. Zdroj: Shutterstock, Vladimir Kazakov

Patria do tvojho portfólia projekty sektoru decentralizovaných financií? V tomto článku ti prinášame TOP 5 DeFi projektov, ktoré by si mal v tomto roku určite sledovať.

Sektor DeFi

Viac ako stovka projektov a celková trhová kapitalizácia, ktorá presahuje 150 miliárd dolárov. Aj to je dôkazom toho, že sa tento sektor teší obrovskej popularite. Aj v takto rastúcom sektore je však častokrát náročné nájsť projekt, do ktorého sa oplatí investovať.

Tento článok vám možno uľahčí vaše rozhodovanie, no v žiadnom prípade ho nepovažujte za finančné poradenstvo.

Prinášame vám TOP 5 projektov, ktoré sa určite oplatí v tomto roku sledovať.

Prečítaj si tiež: Michael Jordan vstupuje do sveta NFT prostredníctvom XRP Ledger! Spôsobí rovnaký boom ako s teniskami Jordan?

EQIFi

EQIFi je projekt, ktorý zabezpečuje interakciu medzi DeFi a jeho používateľmi. Jednoznačnou výhodou v porovnaní s konkurenciou je jednoduchosť. A tá sa naplno prejavuje už pri jeho základných službách alebo pri využívaní mobilnej aplikácie. Ak teda patríte k absolútnym začiatočníkom, tento projekt je správnou cestou, ako nazrieť do sveta DeFi.

Natívnym tokenom tohto projektu je kryptomena EQX. Automatický agregátor výnosov vám prináša až 70 % ročný výnos. Okrem iného zabezpečuje aj okamžité pôžičky, ktoré majú jednu z najnižších úrokových sadzieb – 0,1 % ročne.

Uniswap

UniSwap predstavuje decentralizovanú kryptomenovú burzu, ktorá používateľom umožňuje jednoducho vymieňať kryptomeny bez zapojenia nejakej centralizovanej tretej strany. Aj keď existuje mnoho väčších a populárnejších búrz, UniSwap si získala obrovskú popularitu práve vďaka svojej bezpečnosti a decentralizácii.

Natívny token UNI patrí medzi TOP DeFi tokeny. Jeho cena sa aktuálne pohybuje na úrovni 9,2 USD.

SushiSwap

Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že ide o podobný projekt ako UniSwap. Nie je to však úplne tak. Táto burza je totiž omnoho komplexnejšia. Ide o decentralizovanú burzu, takže takisto od vás nebude vyžadovať žiadneho sprostredkovateľa. Medzi najzaujímavejšie produkty tejto burzy patrí určite výnos likvidity, staking a lending.

Terra

Ak ste fanúšikom kryptomien, blockchainovú sieť Terra vám netreba nejako špeciálne predstavovať. A ak patríte k nováčikom, tento projekt sa určite oplatí sledovať. Terra je v podstate sieť digitálnych mien, ktorá využíva rôzne algoritmy na udržiavanie stablecoinov. Sieť má k dispozícii viacero mien, cez americký dolár až po japonský jen.

Rozsiahla sieť projektov, ktoré ponúkajú tie najpopulárnejšie služby sektoru DeFi. Aj to je hlavný dôvod, prečo je natívny token LUNA taký úspešný. Obrovské úspechy dokazuje už dlhšiu dobu, no v roku 2022 patrí zatiaľ k najsilnejším kryptomenám.

Polkadot

Polkadot je jeden z najinovatívnejších projektov vo svete kryptomien a každý rok sa právom zaraďuje medzi najviac vyvíjané projekty. Polkadot v podstate spája všetky blockchainy. Využíva pri tom parachainy a umožňuje vytvorenie vlastnej siete. Parachainy sú pripojené priamo k sieti Polkadot. Vďaka tomu môžete vaše aktíva a tokeny prenášať medzi reťazcami bez akýchkoľvek problémov.

Tento zaujímavý ekosystém poháňa token DOT, ktorý môžete využívať aj na staking. Jeho cena začínala na úrovni 3 USD. Od tohto momentu však dosiahol veľké úspechy, ktoré ho vystrelili až na jeho ATH 54 USD. Aktuálne sa obchoduje na úrovni 17,7 USD.