Ako Uniswap v3 započal novú éru efektívnosti sektoru DeFi

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Popularita Uniswap v2 v roku 2020 bola pre protokol DeFi bezprecedentná. Decentralizovaná burza sa javila ako epicentrum novej finančnej revolúcie. Uniswap prekonal aj objemy významných obchodných platforiem.

Spustenie v3 5. mája predstavilo nový model, ktorý kombinuje knihy limitných objednávok, ktoré používajú tradičné burzové platformy, so vzorcom automatizovaného tvorcu trhu (AMM). Tento update priniesol efektívnosť kapitálu s väčšou flexibilitou pri poskytovaní likvidity.

Výmenou za to musia mať poskytovatelia likvidity v protokole aktívnu úlohu. Model Uniswap v2 umožňuje používateľovi zabezpečiť likviditu. Najnovšia iterácia má funkciu zvanú koncentrovaná likvidita a obmedzí ju na konkrétne cenové rozpätie.

Používatelia preto musia súťažiť, aby zostali ziskoví. Po zavedení zaznamenala decentralizovaná burza prudký nárast počtu používateľov.

Uniswap v3 umožňuje používateľom prispôsobiť cenové rozpätie, do ktorého chcú poskytnúť likviditu. Takže 100% ich kapitálu môže zarábať poplatky v istom cenovom rozpätí.

Čítajte tiež – Litecoin je podhodnotený – prečo môže konkurovať Bitcoinu?

Uniswap v3 získava väčšiu dominanciu v sektore DeFi

Uniswap v3 bol úspešnejší pri získavaní likvidity pre obchodné páry s veľkým záujmom.  Vďaka svojej efektivite môže Uniswap v3 navyše poskytovať lepšie obchody pre pár medzi stablecoinmi a tokenom. Výskum predpovedá, že tieto páry sa časom stanú dominantnými.

Ďalšie údaje naznačujú, že za pár týždňov predstavoval Uniswap v3 80% objemu v2 a o 10% viac z hľadiska likvidity.  Aj napriek náročnému uvedeniu na trh je Uniswap v3 stále nedokončený. Protokol sa vyvíja a bude integrovať funkcie s časťami ekosystému Etherea.

Najväčšia expirácia ETH opcií v roku 2021 – aká cena je kľúčová?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.