LUNA mieri na nové ATH. Zdroj: Shutterstock.com/Ivan Babydov

Aktualizácie protokolov ako LUNA sú jednou z najväčších hybných síl rastu ceny. Ukazujú odhodlanie vývojárov opravovať chyby, zahŕňať požiadavky používateľov a pridávať nové funkcie. Vďaka tomu je protokol konkurencieschopný a zvyšuje hodnotu tokenu. Jeden projekt, ktorý zaznamenal nárast cien tokenov na nové historické maximum po spustení veľmi očakávanej inovácie, je Terra.

Údaje z TradingView ukazujú, že po dosiahnutí minima 23,81 dolára 21. septembra sa cena tokenu LUNA prudko zvýšila o 117 %, aby sa 4. októbra vytvorilo nové rekordné maximum na úrovni 50,62 dolárov. Jeho 24-hodinový objem obchodovania sa zvýšil na 2,5 miliardy dolárov.

LUNA/USD 1D. Zdroj: TradingView
LUNA/USD 1D. Zdroj: TradingView

Tu sú tri dôvody, prečo cena tokenu LUNA dosiahla nové ATH:

  • spustenie aktualizácie Columbus-5, ktorá zaviedla mechanizmus spaľovania tokenov
  • prijatie protokolu štandardom IBC, ktorý otvára Terra ekosystému Cosmos
  • nárast aplikácií DeFi a TVL

Prichádza Columbus-5

Columbus-5 bol spustený 30. septembra a podľa vývojárov a nezávislých analytikov spoločnosti Terra je aktualizácia doposiaľ najvýznamnejším miľníkom.

Jednou zo zmien, ktoré spolu s aktualizáciou prišli, bola úprava tokenomického modelu projektu. Tá vedie k tomu, že všetky LUNY používané na razenie UST boli spálené namiesto toho, aby sa dostali do komunity. Podľa údajov spoločnosti Terra bola v bloku genézy Columbusu-5 spálená LUNA v hodnote 832 miliónov dolárov.

Táto zmena priniesla do ponuky tokenu deflačný tlak a mohla by v dlhodobom horizonte pomôcť zvýšiť jej cenu, pretože dopyt po UST rastie.

Prečítaj si tiež – Aktualita – Bitcoin sa blíži k historickému maximu – dnes si opäť pripísal 5 %

Komunikačný štandard medzi blockchainmi

Druhým dôvodom zvýšenia dynamiky LUNA bola jeho integrácia so štandardom Inter-Blockchain Communication (IBC). Ten umožňuje sieti Terra komunikovať a interagovať s protokolmi v ekosystéme Cosmos.

Keďže teraz má k UST prístup väčšia skupina projektov, mohlo by to viesť k ďalšej deflácii ponuky tokenov, pretože v procese tvorby nových UST bude potrebné spaľovať viac.

Burza Binance je aktuálne najväčšia a pravdepodobne aj najlepšia kryptomenová burza. Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti vytvoriť si účet cez náš link. Získaš tak doživotnú zľavu na akýkoľvek obchod, ktorý otvoríš na tejto burze.

TVL v ekosystéme LUNA narastá

Tretím dôvodom vzostupných cenových pohybov LUNA je rastúci ekosystém protokolov decentralizovaného financovania (DeFi) siete. Tie pomohli posunúť celkovú uzamknutú hodnotu v protokole na nové historické maximum.

Podľa údajov spoločnosti Defi Llama dosiahla celková hodnota aktív zamknutých v sieti Terra 4. októbra rekordných 10,07 miliardy dolárov práve vtedy, keď sa cena tokenu dostala na nové rekordné maximum.

Terra TVL. Zdroj: Defi Llama
Terra TVL. Zdroj: Defi Llama

Mohlo by ťa zaujímať – Bitcoin dnes prekonal magickú hranicu – Patrí k najvzácnejším menám na svete!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre