Skončila sa éra „shitcoinov“? Tvorba tokenov poklesla o 40% len za posledný mesiac!
Skončila sa éra „shitcoinov“? Tvorba tokenov poklesla o 40% len za posledný mesiac! ,zdroj: www.shutterstock.com/VladimirKazakov

Tvorba tokenov ERC-20 počas býčieho trhu v roku 2021 zažila nevídaný „boom“. Tieto aktíva poháňal hype, ktorý spočiatku zaznamenali Dogecoin či Shiba Inu. Tento ošiaľ spôsobil veľký prílev nových nezmyselných aktív na trh.

Tieto tokeny dostali názov „shitcoiny“ a väčšinou sa preukázali buď ako podvody, alebo tzv. „pump and dump“ schémy. Trend však utíchol a tvorba týchto aktív padla takmer o polovicu.

Tvorba tokenov sa výrazne spomalila

Najnovšia správa ukázala, že tvorba tokenov ERC-20 sa v roku výrazne 2022 prepadla. Tento fakt by však nemal byť žiadnym prekvapením vzhľadom na to, že kryptomenový trh je od začiatku roka v červených číslach.

Mohlo by ťa zaujímať: Ako to je možné? Ekonómovia si lámu hlavu nad tým, prečo ruský rubeľ najvýkonnejšou menou na svete

Tento pokles bol obzvlášť výrazný v máji. Firma Analytex uvádza, že tvorba tokenov ERC-20 v máji klesla konkrétne o 40 %. Pre porovnanie, v apríli bolo na rôznych sieťach v tomto priestore vytvorených takmer 113 000 tokenov. No v máji počet klesol na 68 380.

Príkladom je aj pokles v celkovej hodnote (TVL) DeFi. Od začiatku apríla do konca mája sa celkový TVL znížil o viac ako 40 % a cena samotného ETH, natívneho tokenu blockchainu Ethereum, sa prepadla pod úroveň 2 000 USD. Bol taktiež zaznamenaný aj nárast objemu transakcií v dôsledku toho, že investori odpredali svoje mince, keďže kryptomenový trh zažíva ťažké časy.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.  

Na ktorých sieťach sa tvorí najviac?

Tvorba tokenov ERC-20 je rozložená na viacerých sieťach, kde sa každý mesiac tvoria tisíce tokenov. Siete sa však odlišujú podľa toho, kde je táto aktivita výraznejšia.

Sieť BSC je poslednú dobu najaktívnejšia v tvorbe tokenov. V apríli tu bolo vytvorených 55 360 tokenov, čo predstavuje takmer 50 % celkovej tvorby všetkých. BSC je obľúbená najmä vďaka svojim nízkym poplatkom a skutočnosti, že ide o najjednoduchšiu sieť, kde sa dá vytvoriť nový token. Okrem toho sa môže pochváliť aj veľkým počtom investorov.

Ethereum zaznamenáva druhý najväčší objem vytvorených mincí, pričom v mesiaci máj bolo vytvorených „len“ 5 946 tokenov. Za ním nasleduje sieť Polygon s 4 323 tokenmi.

Tieto štatistiky naznačujú, že medvedí trh výrazne ovplyvňuje ziskovosť a celkovo aj zmysel nových mincí. Pri pesimizme na trhu je menej pravdepodobné, že investori budú chcieť riskovať investície do neotestovaných projektov.

Ak plánujete vytvoriť svoj token, bude výhodnejšie, ak s tým počkáte na najbližší býčí trh.

Čítaj ďalej: Graf na dnes: benzín aj plyn opäť tento týždeň rástli

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance