Spôsobí Fed ďalší prepad na trhu? Ďalšie zvyšovanie sadzieb je na obzore!
Spôsobí Fed ďalší prepad na trhu? Ďalšie zvyšovanie sadzieb je na obzore! Zdroj: https://www.shutterstock.com/WEIBEL Christophe

Prieskum agentúry Reuters prišiel so záverom, že je vysoká šanca na ďalšie štyri zvýšenia sadzieb o 50 bázických bodov Fedom. Keďže sa inflácia pohybuje tesne pod štvorročným maximom, pravdepodobnosť ďalších zvyšovaní je vysoká. Spôsobí Fed ďalšiu búrku na trhoch?

Fed čoskoro zvýši základnú úrokovú sadzbu

Agentúra Reuters urobila v dňoch od 6 do 9 júna prieskum medzi 85 ekonómami. Všetci z opýtaných ekonómov predpovedali, že Fed v stredu zvýši sadzby federálnych fondov o 50 bázických bodov na 1,25 % až 1,50 % po podobnom kroku minulý mesiac. Väčšina opýtaných tiež súhlasila s tým, že podobné zvýšenie možno očakávať aj v júli. Viac ako dve tretiny respondentov (59 z 85) očakáva v septembri zvýšenie o 25 bázických bodov, viac ako štvrtina vidí ďalšie zvýšenie sadzieb Fedu o pol bodu. To je viac ako v prípade pätiny vzorky minulý mesiac.

Zlou správou pre Fed je, že inflácia je teraz tak vysoko nad cieľovou úrovňou, že nemá inú možnosť ako agresívne sprísňovať,“ povedal Ethan Harris, globálny ekonóm Bank of America Securities.

Pozitívnou správou z výskumu bolo, že takmer 60 % respondentov (24 zo 41) uviedlo, že Fed pozastaví zvyšovanie sadzieb v prvom alebo druhom štvrťroku budúceho roka. Deväť respondentov uviedlo, že v druhom polroku alebo neskôr, zatiaľ čo zvyšok uviedol, že niekedy v tomto roku.

Zlá správa pre trhy

Posledné zvyšovanie úrokových sadzieb minulý mesiac viedlo k poklesu amerického akciového trhu do hladín, ktoré niektorí analytici nazvali medvedie. Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov sa prvýkrát za tri roky obchodovali nad úrovňou 3 %. Zároveň udržiavali pri živote riziká recesie. Prieskum Reuters ukázal stabilnú 40-percentnú mediánovú pravdepodobnosť recesie v USA v nasledujúcich dvoch rokoch, pričom 25-percentná šanca je, že k nej dôjde v nadchádzajúcom roku.

Spolu sa akciovými trhmi klesali aj kryptomeny na čele s Bitcoinom. Ten sa minulý mesiac po avizovaní zvýšenia úrokových sadzieb Fedom prepadol až na cenu 25 000. Odvtedy mierne narástol a pohybuje sa okolo ceny 30 000. V blízkych dňoch sa očakáva ukončenie pohybu do strany a potvrdenie klesajúceho, resp. rastúceho trendu. Správa o zvýšení sadieb v stredu zvyšuje pravdepodobnosť poklesu. Ten sa môže zastaviť až na úrovni okolo 20- až 22-tisíc dolárov.

Čítaj ďalej: Návod ako zarábať a zhodnocovať kryptomeny na burze Binance

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance