[Seriál]: Ženy v kryptomenách – časť siedma – Čo ak je Satoshi Nakamoto žena?

BITmarkets BITmarkets

Mohol by „Satoshi Nakamoto”, tajomný, anonymný tvorca Bitcoinu, prvej a pôvodnej kryptomeny, v skutočnosti byť žena?

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Denisa.

Je Satoshi žena?

Nakamoto v roku 2008 napísal tzv. white paper, popisujúci najznámejšiu kryptomenu, z ktorej vznikli všetky ostatné. Avšak v komunite a v celom fintech priemysle ovládanom mužmi je teória „Satoshi je žena” provokatívna podobne, ako by bola u kresťanov teória, že Boh je v skutočnosti ženského pohlavia.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Začarovaný kruh

S teóriou, že Nakamoto je ženského pohlavia, prišla newyorská kongresmanka Carolyn Maloney 13. mája. Carolyn Maloney to myslela s veľkým nadhľadom, avšak jej poznámka upozorňuje na vážnu vec: začarovaný kruh, keď príspevky žien do sveta kryptomien sú málo propagované, a tak sa o kryptomeny zajíma menej žien, pretože nemajú žiadne vzory.

Ženy vo fintech odvetví

Vo fintech odvetví ide o veľmi známu tému. Väčšina ľudí totiž dodnes verí, že muži vynašli počítače, internet a prakticky všetko ostatné. Ako sme si ukázali aj v našom seriály, nie je to tak celkom pravda. Len sa o tom nikde veľmi nepíše a tak to širšia verejnosť ani nevie.

Ženy ako napríklad Ada Lovelace a Grace Hopperová by mali hrať významnejšiu rolu pri rozprávaní histórie fintech priemyslu. Bez ich vstupu – a bez vstupu ďalších žien – by sme možno neurobili prielom, ktorý vydláždil cestu pre súčasnú digitálnu revolúciu.

Záver

Pokiaľ majú kryptomeny uspieť, musia sa masovo rozšíriť medzi verejnosť. K tomu potrebujeme aj také vlastnosti a schopnosti, ako spoluprácu v rámci komunity, zdieľanie namiesto súťaživosti a prepájanie rôznych „bublín”. A tam by ženy mohli výrazne pomôcť.

Je pre vás vôbec myšlienka z úvodu článku, síce na hypotetickej úrovni, prijateľná? A o ktorej žene by ste si chceli prečítnabudúce?

Predchádzajúce diely seriálu:

Prvý diel: Jasná nerovnosť
Druhý diel: Elisabeth Stark
Tretí diel: Zabudnuté programátorky
Štvrtý diel: Ako by mohli ženy dostať Bitcoin na Mesiac
Piaty diel: Blythe Masters
Šiesty diel: Kryptomatky

Naše najnovšie video: Stream a nová kancelária!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.