Ženy v kryptomenách - časť prvá - jasná nerovnosť.
Ženy v kryptomenách - časť prvá - jasná nerovnosť. Zdroj: shutterstock.com/TierneyMJ
Kryptomeny a blockchainové technológie sú odvetvím, ktoré sa za poslednú dobu veľmi rýchlo rozvíja a láka stále viac ľudí. Možno ste si už všimli toho, že podobne ako v iných technologických odvetviach, veľkú časť tohto biznisu tvoria muži. Dokonca viac než 90%. V tomto seriáli chceme predstaviť i to málo žien, ktoré sa podieľajú na rozvoji kryptomien a blockchainu a možno tak prilákajú i ďalšie.

Najskôr niekoľko čísel. Podľa štatistických údajov je napríklad v bitcoinovej komunite len 5,27% žien. V ostatných kryptomenách to nebude omnoho viac, pokiaľ nerátame pomerne zvláštny projekt Women Coin, ktorý balansuje na hranici podvodu.

 

 

 

 

 

 

 

Prečo je v krypte tak málo žien?

Existujú rôzne teórie, ktoré vysvetľujú, prečo tomu tak je. Ženy sú všeobecne nedostatočne zastúpené v technických predmetoch v celej akademickej sfére. Len 35% absolventov technických odborov sú ženy, čo vedie k menšej skupine uchádzačov o kľúčové zamestnania v blockchainových spoločnostiach. Podľa inej teórie ženy všeobecne neriskujú toľko ako muži, a preto je menej pravdepodobné, že budú investovať do niečoho tak volatilného ako kryptomeny.

Sú ale i ďalšie, horšie argumenty: niektorí naznačujú, že ženy jednoducho nerozumejú alebo nie sú schopné porozumieť kryptomenám a základom blockchainovej technológie.

Ešte horšie ale je, že táto masívna nerovnováha v zastúpení žien spôsobuje, že len málo žien je vo vedúcich pozíciach v kryptomenových komunitách a spoločnostiach, a tak nemajú možnosť výraznejšie ovplyvniť dianie v tejto oblasti.

Ako prilákať viacej žien?

Je niekoľko možností, ako povzbudiť ženy, aby zvažovali buď investovanie alebo i prácu v odbore kryptomien. Najdôležitejšie je ale podporovať mladé dievčatá už od základnej školy, ktoré sa zaujímajú o technológie, počítače a kódovanie. Podporovať staršie dievčatá v štúdiu predmetov, ktoré nebývajú medzi dievčatami príliš rozšírené. A potom formulovať všetok marketing a rôzne kampane tak, aby automaticky nevylučovali účasť žien.

Záver

Vývoj kryptomien a akceptácia blockchainovej technológie spoločnosťou je ešte len na začiatku, tak ešte nie je nič stratené. Bola by ale škoda sa tohto prelomového momentu v dejinách nezúčastniť a nechať všetko len na mužov. V ďalších dieloch si predstavíme zaujímavé ženy, ktoré sa to už snažia zmeniť.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance