[Seriál]: Ženy v kryptomenách – časť piata – Blythe Masters

Novinky Ženy v kryptomenách – časť piata – Blythe Masters.
Ženy v kryptomenách – časť piata – Blythe Masters. Zdroj: shutterstock.com/MarcinK3333
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V tejto časti si predstavíme ďalšiu výraznú ženu v kryptokomunite, Blythe Masters, bývalú top bankárku z JPMorgan Chase & Co., ktorá z banky odišla, a tiež vizionárku, ktorá už v roku 2015 tvrdila, že blockchain navždy zmení bankovníctvo i naše životy.

Blythe Masters odišla v roku 2015 po 27 rokoch v JPMorgan Chase z pozície finančnej riaditeľky a vedúcej globálneho úverového portfólia, aby sa mohla venovať rozvoju svojej vlastnej vízie a využitiu v tom čase pomerne neznámej technológie blockchainu.

Revolučný blockchain

Blythe už totiž dlho pred nárastom popularity blockchainu tvrdila, že blockchain zmení to, akým spôsobom fungujú bankové služby a bude mať veľký vplyv na naše životy. V tom čase o blockchaine počulo len veľmi málo ľudí, väčšinou programátorov a o praktickom využití tejto technológie ešte nebola vôbec reč.

Krátke video o tom, či blockchain zmení naše životy a prečo:

Žiarivý začiatok kariéry

Blythe začala svoju kariéru u JPMorgan Chase ešte ako študentka. Vo svojich 28 rokoch sa vypracovala ako prvá žena v histórii tejto banky do pozície generálnej riaditeľky (managing director), zodpovednej za úverové deriváty. Po žiarivom naštartovaní kariéry ale prišiel tvrdý pád.

CDS a kontroverzie

Než sa ale stala známou osobou na poli blockchainu, prešla si Blythe relatívne nedávno taktiež obdobím kontroverzií, keď ju média označili za “autora finančných zbraní hromadného ničenia” a pôvodcu finančných nástrojov, ktoré zapríčinili veľkú krízu v roku 2008. Blythe je totiž autorkou teraz neslávne známeho investičného nástroja CDS (credit default swap). Finančná kríza ale bola spôsobená zneužitím pôvodnej myšlienky Blythe pre financovanie tzv. sub-prime hypoték, tj. rizikových hypoték (rozbor finančnej krízy z roku 2008 presahuje rozsah tohto článku, ale stojí za to si to preštudovať).

Blockchain a Digital Asset Holding

Možno aj toto zneužitie jej myšlienky spôsobilo, že sa Blythe začala zaujímať o blockchain, ktorý je, okrem iného, tiež nesfalšovateľný a úplne transparentný. Blythe je v súčasnej dobe hlavnou poradkyňou pre blockchain pre Banco Santander a predsedkyňou dozornej rady projektu Hyperledger v nadácii Linux.

Blythe je tiež generálnou riaditeľkou spoločnosti Digital Asset Holdings, ktorá buduje zabezpečené a distribuované nástroje na spracovanie transakcií s cieľom urýchliť ich vysporiadanie, znížiť náklady a zvýšiť bezpečnosť a transparentnosť finančných odvetví.

Tento start-up získal už viac než 100 miliónov USD počas niekoľkých kôl financovania od pätnástich najväčších svetových technologických a finančných firiem, ako sú Citibank, Goldman Sachs, JPMorgan, Deutsche Boerse, DTCC, CME, IBM a Accenture.

Záver

Obdivuhodné je, ako sa Blythe dokázala poučiť zo zneužitia svojej myšlienky veľkými bankami a zamerať sa vo svojej ďalšej práci na zlepšenie práve tej chyby v systéme, ktorá by niekoho iného stála sľubnú kariéru. Nevzdala sa a vybudovala si top kariéru vlastne dvakrát. Prvýkrát vo veľkej banke a druhýkrát vo fintech startupe. Naviac to dokázala v prostredí, ktoré je notoricky známe pre nedostatok žien na riadiacich pozíciách.

Prvý diel seriálu: Jasná nerovnosť
Druhý diel seriálu: Elisabeth Stark
Tretí diel seriálu: Zabudnuté programátorky
Štvrtý diel seriálu: Ako by mohli ženy dostať Bitcoin na Mesiac

Naše najnovšie video:

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.