Bitcoin mení sentiment
Bitcoin mení sentiment. Zdroj: shutterstock.com/Andrey_Popov/Morrowind

Najnovšie onchain údaje naznačujú, že sentiment na trhu s kryptomenami sa pomaly, ale isto, obracia. Podľa analýzy Glassnode, dlhodobí držitelia, ktorí nepohli mincami minimálne 6 mesiacov dosahujú nové historické maximum. Čo táto metrika naznačuje a aké je rozdelenie majetku medzi držiteľmi, ktorí vlastnia bitcoin?

Ochota predávať bitcoin klesá

Mince staré viac ako pol roka, predstavujú v súčasnosti až 15 miliónov kusov. Podľa údajov z CoinMarketCap je v čase písania článku vyťažených 19,3 milióna BTC, čo znamená, že títo držitelia zaberajú 77,72 % celkovej vyťaženej ponuky. Preto môžeme vyvodiť záver, že väčšina mincí je v rukách dlhodobých držiteľov.

Na grafe nižšie môžeme vidieť podobnosť správania mincí starších ako polrok aj počas minulých cyklov. Metrika dosahovala opakovane hneď za sebou vyššie historické maximá práve v časoch počiatočnej fázy bullrunu. Naposledy sme boli svedkami identického signálu v roku 2020.

V prípade, že sa zaujímate aj o ďalšie onchain analýzy, odporúčame vám prečítať si aj tieto články:

Bitcoin: dlhodobí držitelia na maxime
Bitcoin: dlhodobí držitelia na maxime. Zdroj: Glassnode
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ako určiť trend na základe tejto metriky?

Čo pre trh znamená táto situácia? Rast dlhodobých držiteľov je pre trh aj pozitívny, aj negatívny. Ak sa totiž pozeráme na adopciu, tak nárast držiteľov, ktorí odmietajú predávať, prispieva k hodnote bitcoinu. Naopak, ak nie je ochota obchodovať, likvidita sa postupne z trhu vytráca.

Poznáme tri hlavné aspekty rastu dlhodobých držiteľov:

  • stratené mince, ktoré už nikdy nebudú nájdene
  • dlhodobí držitelia, ktorí iba akumulujú
  • krátkodobí držitelia, ktorí čakajú na rast viac ako 6 mesiacov

Skupina dlhodobých držiteľov bude z dlhodobého hľadiska takmer s istotou rásť hlavne vďaka prvým dvom faktorom. Stratené mince len pribúdajú a dlhodobí držitelia, ktorí nepohli s mincami roky, pravdepodobne nebudú predávať. Príkladom sú aj vládne rezervy bitcoinov, ktoré nie sú určené na obchodovanie.

V neposlednom rade tu ale máme skupinu obchodníkov, ktorí sú ochotní predávať, no za posledných 6 mesiacov sa nenaskytla žiadna príležitosť. Ak ale cena bude rásť, tak sa nakoniec prebudia a navyše na trh vstúpia aj noví hráči. Vďaka týmto dvom faktorom následne bude metrika dlhodobých držiteľov vo finálnej fáze bullrunu klesať.

Mohlo by ťa zaujímať: Dolár stráca hodnotu 3-krát rýchlejšie ako bitcoin