Wall Street varuje. Zdroj: shutterstock.com/Golden Dayz

Po nedávnom prejave predsedu FED-u Jeroma Powella trhy zažili výrazný rast, ktorý investori nevideli niekoľko mesiacov. Dôvodom bolo Powellovo konštatovanie, že zvyšovanie sadzieb funguje a v budúcnosti už trhy nemusia očakávať výraznejšie tempo rastu sadzieb. Napriek parabolickému rastu, ktorý zažili predovšetkým indexy a zlato, z makroekonomického hľadiska sa sentiment nezmenil a hrozba recesie v USA a EÚ je aj naďalej vysoko pravdepodobná.

Wall Street predpovedá ďalšie poklesy

Podľa ekonomického prieskum denníku Wall Street Journal je pravdepodobnosť recesie v USA do 12 mesiacov 63 %, pričom ešte v júli to bolo len 49 %. 63 % je vysoké číslo, ktoré znižuje šancu na tzv. mäkké ekonomické pristátie po sériách zvyšovania úrokových sadzieb. Investori by si preto mali uvedomiť, že ekonomické hrozby sú stále príliš vysoké na to, aby na trhoch zavládol pozitívny sentiment a eufória z rastu.

Ako sme vás nedávno informovali, s ďalším prepadnutím trhov ráta aj svetoznáma banka JPMorgan. Jej generálny riaditeľ Jamie Dimon pre CNBC vyhlásil, že trhy sa prepadnú o ďalších 20 % a budúci rok vstúpia USA do recesie. Dôvodom je predovšetkým rekordná inflácia, ktorú USA nezažili už 40 rokov.

Keď sa pozeráte do budúcnosti, tieto veci môžu veľmi dobre vykoľajiť ekonomiku a spôsobiť miernu alebo silnú recesiu, ktorej sa ľudia obávajú,“ myslí si Dimon.

Zatiaľ čo USA majú vstúpiť do recesie nasledujúci rok, podľa Dimona Európa už v recesii je. K dnešnému dňu totiž miera inflácie nedosiahla strop a naďalej rastie ako v štátoch eurozóny, tak aj v krajinách, ktoré neprijali euro.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: 5 najväčších káuz Bitcoinu, ktoré poškodili jeho povesť. Poznáte ich?

Indexy a kryptomeny majú priestor na pokles

Čo analytik, to iný názor na trh. Ak sa však pozrieme na grafy z makro hľadiska, môžeme vidieť, že nedávny rast indexu S&P 500 (SPX) sa odohral v rámci korekčnej štruktúry a z hľadiska technických parametrov nenastala zmena klesajúceho trendu. Rovnako je to aj v prípade Bitcoinu, ktorý neprerazil žiadny významný odpor, ktorý by indikoval zvýšený záujem zo strany nakupujúcich.

Graf: SPX. Zdroj: Tradingview
Graf: SPX. Zdroj: Tradingview

Podľa analytika a obchodníka Chrisa Vermeulena z Investing.com je vysoká šanca, že akcie najväčších spoločností budú aj naďalej klesať a SPX sa prepadne o ďalších 30 %. Takýto prepad by bol v súlade s poklesmi indexu v minulosti, keď globálna ekonomika bola v kríze. Aké rozhodnutie by preto mali urobiť teraz investori podľa denníku Wall Street Journal?

Investori, ktorí sa rozhodujú, či kúpiť akcie a dlhopisy, potrebujú, aby tri veci boli v poriadku. Po prvé, inflácia klesá sama od seba, nie preto, že by sa prepadol dopyt. Po druhé, Fed včas uzná, že na to, aby sa inflácia vrátila na cieľovú úroveň, nemusí rozdrviť dopyt. Po tretie, prudké zvýšenie úrokových sadzieb, ku ktorému už došlo, nespôsobí recesiu, alebo recesia bude taká plytká, že zisky budú v podstate v poriadku.“

Rozhodujúce bude hlavne sledovať tretí bod, a to, do akej miery v USA začala recesie, ako silná bude a ako vplyvní celkovú nezamestnanosť.

Čítaj tiež: 5 príčin finančnej krízy v roku 2008. Hrozí nám podobný scenár aj dnes?