Bitcoin verzus dolár
Bitcoin verzus dolár. Zdroj: shutterstock.com/Marko Aliaksandr/Viacheslav Lopatin

Bitcoin láka mnohých obchodníkov hlavne vďaka potenciálu rýchleho zárobku. Na druhej strane ale môže taktiež veľmi rýchlo stratiť takmer celú svoju hodnotu. Podľa správy Finbold, ale paradoxne dolár stráca hodnotu 3-krát rýchlejšie ako najväčšia digitálna mena na svete. Držať bitcoin preto nemusí byť až taký zlý nápad.

Inflácia zapríčinila zvýšené úrokové sadzby a prudký pokles cien kryptomien. Podľa halvingových cyklov ale ceny digitálnych aktív mali v roku 2022 klesať tak či tak. Pokles 75 % ceny BTC ale jasne hovorí, že o zaistení voči inflácii nemožno hovoriť. Ak si ale porovnáme výkonnosť z dlhodobého hľadiska, bitcoin slúži ako zaistenie voči ekonomickej neistote vďaka znehodnocovaniu fiat mien.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Dolár verzus bitcoin

Dôvod je veľmi jednoduchý. Fiat meny nemajú obmedzenú ponuku a preto sa vďaka expanzívnej menovej politike môže kedykoľvek navýšiť ich celkový objem. Čoho je veľa, to má malú cenu a naopak.

Najnovšie údaje od USInflationCalculator ukazujú, že ročná miera inflácie amerického dolára je v roku 2023 na úrovni 6,4 %, zatiaľ čo vrchol dosiahla v roku 2021 na úrovni 7 %. Táto hodnota je dokonca 3,57-krát vyššia ako v prípade bitcoinu, ktorý sa na rozdiel od fiat mien pýši halvingovým procesom, o ktorom sa detailnejšie môžete dozvedieť v článku Čo je to halvingový cyklus a prečo výrazne ovplyvňuje cenu Bitcoinu?

Inflácia amerického dolára
Inflácia amerického dolára. Zdroj: USInflationCalculator

Prečo ľudia uprednostňujú fiat meny pred kryptomenami

V súčasnosti FED a ECB zvyšujú úrokové sadzby a aplikujú reštriktívnu menovú politiku, ako sme vás informovali. No ak negatívne makroekonomické prostredie pominie a ukazovatele sa stabilizujú, okamžite dôjde k emisii nových peňazí a dolár spolu s ďalšími fiat menami stratia ešte viac svoju hodnotu.

Okrem toho, bitcoin vďaka decentralizácii obchádza politické a ekonomické riziká. Výsledkom je, že dolár od počiatku svojej existencie len a len stráca hodnotu a jeho kúpyschopnosť je mizivá. Naopak, bitcoin z dlhodobého hľadiska rastie a jeho kúpyschopnosť taktiež. A čím sú obe meny kryté? Dôverou. Jediný rozdiel je v tom, že kvôli nízkej volatilite sú ľudia odkázaní držať fiat meny.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin dosiahne v ďalšom cykle 80 000 dolárov