Stablecoiny a veľké prílevy
Stablecoiny a veľké prílevy. Zdroj: shutterstock.com/Muhammed AKAN/Gsign76

Stablecoiny sú jedným zo stavebných pilierov celého kryptomenového ekosystému. Ich veľké pohyby väčšinou predpovedajú zvýšenú volatilitu. Podľa správy BeInCrypto, burzy zaznamenali prudký príliv stablecoinov, čo by mohlo signalizovať budúci nárast cien kryptomien. Čo môžeme od trhu očakávať v najbližšom období?

Čo znamená obrovský príliv?

Podľa analytickej onchain spoločnosti CryptoQuant, došlo na kryptomenových burzách k výraznému prílevu stablecoinov. Väčšinou ak dôjde k podobnej udalosti, hovorí to o budúcnom nákupnom tlaku, keďže stablecoiny sú na burzách držané predovšetkým kvôli dokupovaniu kryptomien.

Kedy ale ste ochotní dokupovať kryptomeny na burze? No práve počas korekcií. Preto je možné, že príliv odráža sentiment vyčkávania na ďalší prepad s cieľom nakupovať lacnejšie. Bez ohľadu na to, kedy budú majitelia stablecoinov nakupovať, motivácia presunu je stále rovnaká.

Stablecoiny: príliv na burzy
Stablecoiny: príliv na burzy. Zdroj: CryptoQuant
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Stablecoiny je potrebné diverzifikovať

Už skôr sme vás informovali o rizikách spojených s držbou stablecoinov. Budú totiž predmetom čoraz väčšej regulácie. Dokonca aj európska legislatíva týkajúca sa trhu s kryptomenami (MiCA) sa bude zameriavať predovšetkým na stablecoiny. Najrizikovejšie sú hlavne algoritmické, ktoré upravujú cenu v závislosti od ponuky a dopytu. Ak neexistuje dopyt, stablecoin sa zrúti, pretože nie je ničím krytý.

Tieto riziká si uvedomujú regulátori po celom svete a preto by nemali byť výnimkou ani samotní držitelia mincí. Typickým príkladom je Luna, ktorá skrachovala spolu so stablecoinom UST v minulom roku. Preto sa odporúča držanie viacerých druhov mincí a nie iba jedinej.

Ponuka stablecoinov na burzách predstavuje kúpnu silu držiteľov týchto mincí. V súčasnosti dosahujú až 12,7 % celkovej kapitalizácie trhu. Podľa CoinMarketCap dominuje USDT (71,5 miliardy dolárov), USDC (43,7 miliardy dolárov), BUSD (8,4 miliardy dolárov), DAI (5,2 miliardy dolárov) a päticu uzatvára TUSD (1,3 miliardy dolárov).

Mohlo by ťa zaujímať: Aktuálne: Stablecoin burzy Binance má ďalší veľký problém