Držitelia bitcoinu pozor – Sieť čaká masívny pohyb

Novinky Bitcoin a obtiažnosť ťažby
Bitcoin a obtiažnosť ťažby. Zdroj: shutterstock.com/Krakenimages.com/sickmoose
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Obtiažnosť bitcoinovej siete neúprosne rastie na nové historické maximá a prekonáva jeden rekord za druhým. Podľa poslednej správy od News Bitcoin, sa v tomto roku dokonca očakáva, že metrika by mohla zaznamenať najväčší nárast vôbec. Čo to znamená pre bitcoin?

Metrika sledujúca obtiažnosť ťažby predstavuje aktuálny odhadovaný počet hashov potrebných na vyťaženie bloku. Pre lepšie porovnanie, naprieč blockchainmi sú hodnoty označené v surových hashoch.

V roku 2022 zostal hashrate bitcoinu nad rozsahom 200 exahashov za sekundu (EH/s). Pre rok 2023 o pravdepodobne bude na hranici 300 EH/s, pričom posledných 2016 blokov sa hashrate pohyboval v priemere okolo 310,5 EH/s. Vysoký hashrate následne spôsobuje nárast obtiažnosti, ktorý môžete vidieť na grafe nižšie podľa údajov Glassnode.

Bitcoin: obťiažnosť ťažby

Bitcoin: obtiažnosť ťažby. Zdroj: Glassnode

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ako môže reagovať bitcoin?

Laicky povedané, čím je vyššia obtiažnosť, tým horšie sa hľadá ťažiarom nový blok. To znamená, že pri zachovaní konkurencie by cena BTC mala stúpať, pretože sa digitálne aktívum stáva vzácnejšie. Čím ťažšie možno bitcoin získať, tým vyššiu hodnotu má.

Vysoká obtiažnosť priamo vplýva na ponukovú stranu bitcoinu. Elasticita ponuky oslabuje a pri zachovaní minimálne rovnakého dopytu opäť vzácnosť rastie. Táto situácia spôsobuje z dlhodobého hľadiska cenový vzostup a v konečnom dôsledku motivuje ťažiarov. Zaujímajú ich totiž predovšetkým transakčné poplatky, ktoré stúpajú spolu s cenou a až v druhom rade blokové odmeny.

Nedávno sme vás informovali aj o tom, že ťažba bitcoinu môže byť čoskoro 100 % ekologická. Najnovšie štúdie známej americkej spoločnosti Ark Invest s názvom „Big ideas 2023” naznačujú, ako jednoducho môže bitcoin zabezpečiť dopyt po solárnych systémoch, ktoré vyrábajú drahú elektrickú energiu.

V čase písania článku ťažobný fond Foundry USA ovláda až 33,33 % hashrate siete (105,37 EH/s) a Antpool 18,66 % (58,98 EH/s). Spolu len tieto dva fondy ovládajú nadpolovičnú väčšinu hashovacej sily.

Prečítaj si tiež: Bitcoin prekonal nezvyčajný rekord. Čo je za tým?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.