Sektor kryptomien prechádza najväčšou premenou vo svojej histórii. Aká bude jeho nová podoba?

Analýzy Sektor kryptomien prechádza najväčšou premenou vo svojej histórii. Aká bude jeho nová podoba?
Sektor kryptomien prechádza najväčšou premenou vo svojej histórii. Aká bude jeho nová podoba? Zdroj: shutterstock.com/Vit-Mar
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny zažili za posledné roky nevídaný rozmach. Zatiaľ čo v minulosti boli periférnou záležitosťou vybranej skupiny fanúšikov a špekulantov, v posledných rokoch sa dostali do centra pozornosti inštitúcií, finančných gigantov, hlavných médií a, samozrejme, regulátorov. Kapitalizácia kryptomien počas posledného býčieho trhu vyrástla na 3 bilióny dolárov a vlajková kryptomena Bitcoin dosiahla cenu takmer 70 000 dolárov. Známe spoločnosti ako Tesla či MicroStrategy ohlásili nákupy bitcoinov a kryptomenové burzy Binance, FTX a Crypto.com investovali milióny do reklám na kryptomeny.

Kryptomeny sa stali duchom doby. Pozorný a kriticky sledovateľ však mohol evidovať, že nie všetko bolo počas posledného rastového trendu ružové. Rástli nielen kvalitné projekty, ale aj úplne neznáme projekty bez využitia, odvetvie NFT vytváralo milionárov de facto zo dňa na deň a kryptomenové spoločnosti sa tvárili, akoby digitálne aktíva mali rásť večne. Keď prišiel kolaps ekosystému Terra a likvidácia vo výške 60 miliárd dolárov, mnohí spozorneli uvedomujúc si, že nejde len o Terru. Celé odvetvie kryptomien sa ocitlo v masívnej bubline, ktorá musela raz prasknúť. Začalo to Terrou a pokračuje to dodnes.

Prasknutie bubliny a očista trhu

Podľa posledných správ viacero spoločností so špecializáciou na kryptomeny sa ocitlo na hrane bankrotu. Príkladom sú miliardové projekty ako Celsius, BlockFi či Voyager Digital Ltd. Zatiaľ čo Celsius čelí žalobe a reštrukturalizácii, spoločnosti BlockFi a Voyager Digital boli zachránené finančnou pomocou zo strany zakladateľa burzy FTX Sama Bankmana-Frieda. V júni uzavrela burza FTX dohodu s veriteľom BlockFi, ktorá zahŕňala opciu na kúpu spoločnosti až do výšky 240 miliónov dolárov. Ďalšia Friedova spoločnosť Alameda Research zas kúpila menšinový podiel vo Voyager Digital.

Kríza neobišla ani burzy. Najväčšia americká burza Coinbase vykázala v poslednom kvartáli nižšie zisky, ako sa predpokladalo a cena jej akcií každým mesiacom klesá. Coinbase preto avizoval prepúšťanie zamestnancov a varoval svojich používateľov, že v prípade bankrotu sa klienti burzy nedostanú k svojmu kapitálu.

Cena akcie burzy Coinbase

Cena akcie burzy Coinbase. Zdroj: Tradingview

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Ceny pohonných hmôt – ako je na tom Slovensko v porovnaní s inými krajinami EÚ?

Denník Wall Street Journal upozornil, že „spoločnosti, ktoré zostali, zaznamenali prudký pokles ocenenia. Verejne obchodované spoločnosti klesli o 50 % až viac ako 90 %.” Bublina začala praskať a dlhoroční investori sa nemôžu ubrániť pocitu, že výplach na trhu s kryptomenami pripomína prasknutie tzv. dot-com bubliny na začiatku milénia. Táto očista trhu je však zdravá a potrebná, pretože ceny väčšiny aktív boli vysoko nadhodnotené. Zatiaľ čo väčšina investorov očakávala cenu Bitcoinu na 100 000, v skutočnosti aktívum nemalo cenu ani svojho ATH na takmer 70 000.

Vyše 90-pecerntný pokles na väčšine kryptomien vytvára príležitosť vyselektovať projekty, ktoré majú fundamentálnu hodnotu, od Ponziho schém, ktoré chceli len zarobiť na špekulácii. Je nepravdepodobné, že väčšina projektov z top 20 zanikne, ako to bolo v minulosti, no ďalšie prepady a nové kauzy stále môžu prísť. Príkladom je Solana, ktorá čelí kolektívnej žalobe pre manipuláciu na trhu. Burza Binance oproti iným burzám hlási, že bola pripravená na poklesy a chystá sa podať finančnú pomoc projektom, ktoré splnia jej kritéria.

Chris Lehane, riaditeľ pre stratégiu rizikového fondu Haun Ventures sa o krachu kryptomien vyjadril, že investori financovali nápady, ktoré pripomínali skôr nákres na koktailovom obruse, než reálne projekty. Odvetvie kryptomien teraz dostane možnosť poskytnúť reálne produkty a víziu, ktoré už budú podliehať regulačným opatreniam, aby sa zabránilo podobným miliardovým krachom, ako sme videli v poslednom býčom trhu.

Čítaj ďalej: Inflácia nemusí byť pre trhy s akciami vždy negatívna