Masívny útok na Terru pokračuje – trh je v panike, miliardy boli zlikvidované
Masívny útok na Terru pokračuje – trh je v panike, miliardy boli zlikvidované. Zdroj: https://www.shutterstock.com/kitti Suwanekkasit

Binance

Zatiaľ čo Bitcoin bojuje o support na 30 000, sociálne siete a kryptomenový trh sa upierajú na scénu, ktorá nenechá chladného aj skúseného investora. Reč je o blockchaine Terra (LUNA), ktorý sa stal terčom riadeného útoku veľrýb, stratil takmer 100 % svojej hodnoty a nič nenasvedčuje tomu, že by bol ešte koniec.

Útok na Terru

V článku včera s názvom Najznámejší DeFi protocol Anchor terčom riadeného útoku – LUNA klesá sme vás informovali, že DeFi stablecoin UST sa stal terčom riadeného útoku. Spolu s ním klesá kryptomena LUNA, ktorá v čase písania tohto článku stratila za niekoľko dní už vyše 100 % svojej hodnoty. Od svojho ATH na 119 klesla 4,49. Graf tokenu vyzerá hrozivo, pripomína skôr graf pump and dump shitcoinu, nie kryptomeny, ktorá kraľovala v rebríčku top 10 kryptomien podľa celkovej kapitalizácie.

Graf: LUNA/USDT. 1D. Binance
Graf: LUNA/USDT. 1D. Binance. Zdroj: Tradingview

Ešte horšie je na tom stablecoin UST. Keďže ide o stablecoin, mal by aj počas volatility a poklesov držať svoju cenu. To sa však nedeje už tri dni. UST najprv stratilo dva dní dozadu 14 % svojej ceny, následne sa nakrátko zotavilo. Nato prišiel veľký pokles, ktorý znížil cenu až o 40 %. V čase písania tohto článku burza Binance ukazuje cenu páru UST/USDT – 0,33 dolárov. Tento prepad je hrozivý, keďže množstvo ľudí malo vložené peniaze v známom Anchor Protocole spoločnosti LUNA, ktorý generoval denne zisk s 19 % APY. Ľudia vložili peniaze do stablecoinu, no ani ten ich neochránil.

Graf: UST/USDT. 1D. Binance
Graf: UST/USDT. 1D. Binance. Zdroj: Tradingview

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Bitcoin prežíva najväčší prepad od roku 2020! Dostáva sa na ročné minimum

Čo sa stalo?

Twitter je zaplavený rozličnými správami a vysvetleniami, čo sa vlastne stalo. Isté je to, že veľryby a veľkí hráči nakúpili masívne množstvo tokenov LUNA a UST, a koordinovaným útokom zhodili ich cenu. Keď sa nadácia Terra rozhodla predať svoje zásoby BTC, aby zabezpečila stabilitu UST, veľryby ďalej shortovali BTC a svoje zásoby UST a tak Terra predávala v strate. Zásoba bitcoinov Teery sa zmenšila z 80 395 na 28 206.

Terra bola terčom kritiky na sociálnych sieťach už dlhší čas. Či už v tom bola závisť alebo šlo o relevantnú kritiku, zakladateľ projektu Do Kwon vystupoval na Twitteri a všeobecne veľmi sebavedomo a prezentoval projekt ako neporaziteľný. V čase písania článku Kwon stále nepredstavil scenár, ako chcú obnoviť peg UST.

Následky prepadu sú zlé pre kryptomeny

100 % prepad kryptomeny LUNA v top 10 je príkladom toho, ako sa projekt, na ktorom sa stavali stovky ďalších projektov, môže zo dňa na deň zrútiť. To vyvoláva otázku: ktorý ďalší projekt sa takto môže zrútiť? Za útokom na tokeny LUNA a UST stoja veľkí hráči. Tí dokázali za tri dni znížiť cenu projektov o miliardy a pripraviť retail o ďalšie miliardy. Na Twitteri sú už hlásené, dosiaľ neoverené, správy o samovraždách ľudí, ktorí prišli o peniaze. Povesť kryptomien týmto veľmi vážne utrpí. A otázkou je, ako sa k celej kauze postavia regulátori. Po takomto silnom útoku na kryptomenu a stablecoin, ktorý je terčom kritiky regulátorov pre svoju decentralizáciu už dlhší čas, môžeme očakávať tvrdú reakciu zo strany autorít.

Čítaj ďalej: Čo robiť, keď trh padá – 5 tipov a psychologických rád

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre