Cena pohonných hmôt v EÚ
Cena pohonných hmôt v EÚ. Zdroj: Shutterstock.com/max.ku

Európska komisia zverejnila ukazovatele ceny pohonných hmôt v štátoch EÚ. Ako sa umiestnilo Slovensko?

Aj keď sa v posledných dňoch cena nafty a benzínu na Slovensku dostala pod hranicu 2 eur, vodiči to extrémne nepocítili. Vzhľadom na stav našej ekonomiky a priemerné mzdy zamestnancov patríme ku krajinám, kde sa moc tankovať neoplatí. Ako sú však na tom susedné krajiny?

Ceny pohonných hmôt v EÚ

Zo susedných krajín je na tom z hľadiska ceny najlepšie Maďarsko. Obyvatelia tejto krajiny majú k dispozícii 95-oktánovný benzín za cenu 1,22 eur za liter a naftu za cenu 1,455 eur. O čosi horšie je na tom Poľsko s cenou 1,634 eur za liter benzínu a naftu za 1,642 eur. Nepríjemným prekvapením pre Slovákov je fakt, že napr. v Nemecku sa benzín tankuje lacnejšie ako u nás, a to za 1,9 eur za liter. V Česku je situácia taktiež pomerne kritická. Cena sa tam pohybuje na úrovni 1,936 eur za liter benzínu. Negatívnym lídrom je v tomto prípade Rakúsko, kde je cena za liter benzínu a nafty 2,086 eur.

Môže ťa zaujímať: Miliardár Tim Draper vyjadril obavy o americký dolár, Bitcoin vraj zareaguje rastom

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Štáty sa snažia na aktuálne diania zareagovať, no nie vždy to prináša úľavu pre spotrebiteľov. Aj tu sa však Slovensko v porovnaní s ostatnými krajinami nemá čím chváliť. Väčšina krajín EÚ zareagovala rýchlym znížením spotrebných daní pre naftubenzín a v niektorých prípadoch aj plynu. Analytici nie sú krokmi našej vlády príliš nadšení. Spoločne s Rakúskom máme suverénne najvyššiu spotrebnú daň.

Čítaj ďalej: Výhľad pre Bitcoin na júl je naďalej negatívny. Čo bude najviac ovplyvňovať cenu?