Známe kryptomeny stratili viac ako 80 % svojej hodnoty. Môže to byť prvý signál otočenia trendu?

Analýzy Bitcoin a ostatne kryptomeny výrazne stratili
Bitcoin a ostatne kryptomeny výrazne stratili. Zdroj: shutterstock.com/kkssr
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Miliárd Waren Buffett často radí, že nakupovať sa má po poklese a v čase, keď sú ľudia v strachu a panike. Spĺňa túto základnú podmienku v súčasnosti kryptomenový trh? Niektoré kryptomeny od maxima stratili viac ako 80 % svojej hodnoty, čím sa nám vytvoril jeden z najväčších poklesov v celej histórii tohto odvetvia.

Nakupujte na dne

Jedno zo základných 4 pravidiel Warrena Buffetta do medvedieho trhu je, aby sme nakupovali na dne a naopak, predávali na vrchole. Pokiaľ veríme kryptomenám, tak práve teraz môže byť tá správna chvíľa nakupovať. Bitcoin je dole od maxima viac ako 70 % a ostatné známe kryptomeny sú dokonca v strate viac ako 80 %. Ako sme informovali v minulom článku Toto sú 3 najväčšie poklesy v histórii Bitcoinu. Aktuálny nie je ani zďaleka taký krutý! v minulosti ma Bitcoin bežne počas klesajúceho trendu poklesy o viac ako 80 %.

V prepočte na aktuálne ceny ak by sa zopakoval rovnaký pokles, aký Bitcoin zažil už tretíkrát, jeho dno by mohlo byť približne na hladine od 12 000 do 20 000 dolárov. Práve na týchto zónach môže byť pre niekoho zaujímavé vstupovať do trhu. Či už jednorazovo, alebo si vklad rozdeliť na viac nákupov za rôzne ceny.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ak by sme sa pozreli iba na kryptomeny z top 10, od maxima sú priemerne v strate okolo 80 % až 90 %, čo je podobný pokles ako počas roka 2018.

Kedy vstúpiť do trhu

Nedá sa vylúčiť, že pokles bude pokračovať. Pokiaľ ale hľadáme zaujímavú možnosť investovať za férové ceny, tak minimálne niekoľko známych kryptomien sa určite nachádza na lukratívnych vstupných hodnotách. Pokiaľ sa bojíme ďalšieho poklesu, nemusíme nakupovať okamžite. Môžeme si vklad rozložiť na viac častí. Priamo na burze sa dá nastaviť, na akej cene chceme presne kúpiť. Vytvorí sa nám objednávka a po tom, ako príde Bitcoin na cielenú hladinu, sa zrealizuje nákup.

Má Bitcoin potenciál a prečo nie je pre každého

Bitcoin určite nie je pre každého. Pokiaľ ho chceme nakupovať, prípadne investovať na burze, mali by sme poznať aspoň základy investovania a veriť, že dané aktívum bude rásť. Náhodný nákup rôznych aktív, o ktorých nevieme nič, má vo väčšine prípadov negatívny efekt. Nie každý verí Bitcoinu a vidí v ňom reálnu hodnotu. Na tom nie je nič zlé. Pretože pokiaľ sme dobrí v investovaní do akcií alebo nehnuteľností, snažme sa zhodnocovať peniaze v tom, v čom sme skutočne najlepší. A iba okrajovo, ako zálohu, môžeme vlastniť časť Bitcoinu. Základ nášho zisku nie je v spoliehaní sa na to, že trh pôjde iba hore, ale v našich skúsenostiach, stratégií a informáciách, ktorými disponujeme.

Historicky graf Bitcoinu. Zdroj: tradingview.com

Úplne rovnako to platí aj opačne. Bitcoin je síce veľké revolučné aktívum, ale nikde nie je napísané, že tu bude aj o 20 rokov. Vlastniť celý svoj majetok iba v Bitcoine môže byť chybou. Slabou diverzifikáciou riskujeme prípadne straty.

Dôležité je mať aj vybudovaný investičný plán a investovať iba tie peniaze, ktoré si vieme dovoliť stratiť, respektíve uzamknúť na isté obdobie na burze a nevyberať, pokiaľ sa nezhodnotia.

O investovaní sme napísali aj ďalšie články:

Pravidlo piatich rokov – zásadná stratégia, ktorú by mal poznať každý investor!

Ako z investovania malého kapitálu vybudovať „pasívny príjem” na burze

Ako si vytvoriť ideálne kryptomenové portfólio. Návod pre investora

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.