[Spoofy] Jediný obchodník manipuluje cenou Bitcoinu?

Novinky Jediný obchodník manipuluje cenou Bitcoinu
Jediný obchodník manipuluje cenou Bitcoinu, zdroj: shutterstock.com/Autor: PopTika
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Spoofy nás “spoofuje” už roky

Už nejaký čas sa krypto-komunitou šíria fámy o istom obchodníkovi s obrovským kapitálom. Tento obchodník pôsobí hlavne na známej burze Bitfinex a je schopný spôsobiť rast alebo klesanie ceny Bitcoinu. Robí to veľmi efektívne a s presnosťou chirurga. Tento obchodník je známy iba ako Spoofy.

Spoofyho identita je neznáma. Môže ísť o znudeného milionára alebo o organizovanú skupinu kryptotraderov.

Ako to Spoofi robí?

Spoofyho obľúbenou praktikou je takzvaný “spoofing.” Ide o taktiku, ktorá je na klasických burzách zakázaná. Decentralizovaná podstata kryptomien a takmer nulová regulácia však zo spoofingu na kryptoburzách spravili bežnú prax.

Ide o otvorenie pozície na nákup obrovského množstva kryptomeny tesne pod cenou alebo otvorenie pozície na predaj tesne nad cenou. Pred tým, než hodnota meny na burze dosiahne cenu na pozícii, ju však spoofer zruší.

Spoofy takto trolluje ľudí už nejaký čas. Bežne pritom vytvára objednávky Bitcoinov v hodnote 60 miliónov dolárov. Veľa ľudí takéto pozície zmätú.

“Spoofy donúti cenu ísť hore, ak chce aby išla hore a Spoofy donúti cenu
ísť dole, ak chce, aby išla dole. A má na to kapitál. Doláre, aj Bitcoiny.”
BitCrypto’ed

BitCrypto’ed tiež opisuje ďalšiu Spoofyho taktiku – wash trading. Ide o praktiku, pri ktorej niekto obchoduje sám so sebou. Wash trading môže spôsobiť nákupné alebo predajné šialenstvo, ku ktorému sa pridáva viac a viac ľudí reagujúcich na nezvyčajne vysoké objemy.

Spoofy – manažment Bitfinexu?

Populárna je teória hovorí o tom, že Spoofy je v skutočnosti manažment Bitfinexu, ktorý manipuluje cenami kryptomien. Táto možnosť sa často prehliada, no je celkom pravdepodobná. Bitfinex by manipuláciami získaval peniaze navyše a umelo by zvyšoval objem zobchodovaných peňazí, čo priťahuje nových zákazníkov.

Ide však iba o teóriu, ktorej pravdivosť je diskutabilná.

Aj ďalšie veľké kryptoburzy majú svojho Spoofyho. Nie je jasné, či ide o toho istého cloveka. Jedno však jasné je. Cena Bitcoinu nemusí vždy rásť organicky. Často ňou manipulujú majetní obchodníci. Aj súčasná hodnota 3300$ môže byť jedna veľká manipulácia.

Zdroj: cointelegraph.com