Ethereum čaká dôležitý hard fork
Ethereum čaká dôležitý hard fork. Zdroj: shutterstock.com/r.classen/Thapana_Studio

Už o niekoľko týždňov sa druhá najväčšia kryptomenová sieť posunie do novej éry.  Odštartuje ju Shanghai hard fork. Ethereum má pred sebou ďalšiu veľkú výzvu, ktorej výsledkom by malo byť uvoľnenie veľkého množstva tokenov ETH zo stakingu a v neposlednom rade ďalšie zníženie transakčných poplatkov. O dôležitosti tejto aktualizácie informoval portál CoinDesk.

Ethereum odmení validátorov

V septembri minulého roka sme boli svedkami prechodu siete etherea na nový konsenzuálny model Proof of stake, na ktorý sa čakalo dlhé roky. Po niekoľkých mesiacoch nás v marci tohto roka čaká ďalšia významná udalosť. Čakajú na ňu najmä validátori siete, vďaka ktorým sa sieť udržuje v prevádzke. Po Shanghai hard forku by sa totiž pre validátorov malo zo stakingu uvoľniť viac ako 16 miliónov ETH. Celý tento proces zabezpečí protokol EIP-4895.

O možnom vývoji tejto udalosti sme vás informovali aj v našom článku: Ethereum čaká v tomto roku ďalšia historická udalosť: čo môžeme od kryptomeny očakávať?

Každý z validátorov, ktorý sa chcel podieľať na validácii blokov, musel do reťazca vložiť celkovo 32 ETH. Čím viac tokenov do reťazca vložíte, tým vyššia je šanca, že budete vybraný ako validátor ďalších blokov, za čo, logicky, získate odmenu.

O zablokovaní tokenov boli validátori samozrejme vopred oboznámení. A práve v marci budú môcť konečne získať svoje odmeny akumulované od decembra 2020, kedy bol spustený Beacon Chain. Pre validátorov tak ide o v skutku dôležitú udalosť, ktorá im umožní mať kontrolu nad svojou investíciou v časom stále neutíchajúcej neistoty na kryptomenových trhoch.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Šanghajský hard fork naznačí veľa

Konsenzus Proof of stake od septembra 2022 stále nie je úplne funkčný. Posledným bodom má byť odomknutie mincí zo stakingu. Práve tento chýbajúci faktor určí význam celého hard forku a naznačí aj oddanosť validátorov voči sieti. Tí sa budú môcť rozhodnúť, čo so svojimi odmenami urobia.

Staking etherea
Staking etherea. Zdroj: shutterstock.com/sweeann

Ide o významný moment s potenciálom ovplyvniť dianie na trhu. S určitosťou môžu nastať len dve situácie. Môžeme byť svedkami výpredaju zo strany validátorov, ktorí budú chcieť svoju odmeny speňažiť alebo v opačnom prípade prinavrátia svoje tokeny späť do stakingu. Súčasný stav odmien, ktoré bude možné vybrať okamžite po spustení hard forku, predstavuje 1 milión ETH.

Portál CoinDesk informoval o výskumnej správe spoločnosti Bernstein. Podľa nej bude Shanghai hard fork katalyzátorom ceny etherea. Uvádza, že inflácia siete je v zápornom stave už viac ako 14 dní. Ak sa bude aktivita naďalej zvyšovať, príde k podpore deflačného procesu.

So zaujímavou analýzou etherea prišiel aj známy analytik Guy, ktorý moderuje reláciu CoinBureau.

Čítaj ďalej: Realistický scenár pre ethereum? V tomto roku vzrastie o 200% – Coin Bureau