Kryptomeny verzus dolár
Kryptomeny verzus dolár. Zdroj: shutterstock.com/Bilanol/Morrowind

V roku 2021 a 2022 dolárový index DXY zaznamenal jeden z najväčších rastov v histórii. Za približne 490 dní dokázal stúpnuť z hodnoty 90 bodov na maximum 114 -bodov počas 26. septembra 2022. Odvtedy sa ale situácia radikálne zmenila a index spadol supportné pásmo okolo hodnoty 100 bodov. Čo to môže znamenať pre kryptomeny?

Údaje z TradingView ukazujú, že DXY vytvoril vzostup viac ako 28 %. Posledné mesiace sme ale boli svedkami prudkej korekcie, ktorá vyvrcholila až na úrovni posledného minima na úrovni 100 bodov. Odraz od tejto hladiny spôsobil, že DXY narástol za posledné 4 mesiace práve v poslednom týždni najviac.

Len za 3 dni od 2. do 4. februára vytvoril nárast takmer 3 % a zdá sa, že index pravdepodobne narazil na pomyselné lokálne dno. To by znamenalo, že aktíva vyjadrené v dolárovej hodnote môžu v najbližšej dobe zaznamenať negatívny vývoj cien v prípade, že dolárový index bude opäť rásť.

Dolárový index opäť rastie. Zdroj: TradingView
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ako na potenciálny rast DXY zareaguje bitcoin a kryptomeny?

Samozrejme na unáhlené závery je stále priskoro, keďže išlo iba o rast 3 % v priebehu troch dní. Ak ale dynamika bude pokračovať a dolárový index bude dlhodobo stúpať, kryptomeny sa nevyhnú dôsledkom. Rast sily doláru totiž spôsobuje pokles ceny kryptomien a akcií.

Navyše je potrebné počítať aj s tým, že bitcoin sa obchoduje po 40 %-nom raste bez akejkoľvek korekcie a riziko neúprosne stúpa. Tí čo sa rozhodli naskakovať do rozbehnutého vlaku môžu neskôr čeliť nerealizovaným stratám. Viac sa o dlhodobej analýze bitcoinu môžete dočítať v článku Tri najpravdepodobnejšie scenáre vývoja ceny bitcoinu na rok 2023.

Podľa najnovších správ aktivita na bitcoinovej sieti rastie a priamo s tým súvisí aj cenový vzostup. Tento trend samozrejme môže pokračovať aj naďalej a to aj v prípade, že dolárový index bude rásť. Ak ale trend DXY bude dlhodobý, bitcoin a kryptomeny sa poklesu nevyhnú. Bez ohľadu na silu dolára ale platí, že nakupovanie bitcoinu je na súčasných cenových hladinách vysoko rizikové.

Mohlo by ťa zaujímať: Nebuďte chamtiví po bitcoine. Na toto si dávajte pozor