Dopyt po solárnej energii markantne rastie – Ťažba bitcoinu môže byť čoskoro 100 % ekologická

Novinky Táto kryptomena dokáže pokryť prakticky celý dopyt po solárnej energii
Táto kryptomena dokáže pokryť prakticky celý dopyt po solárnej energii. Zdroj: shutterstock.com/Diyana Dimitrova/rzoze19
BITmarkets BITmarkets

V časoch hospodárskej krízy, keď sa cena elektrickej energie výrazne zvyšuje, sa veľké množstvo ľudí pozerá po alternatíve. Dopyt po solárnej energii sa výrazne zvýšil, čo môžeme vidieť aj na rastúcom počte žiadostí o štátne dotácie. Najnovšie štúdie, o ktorých informoval portál Finbold, prekvapili. Až 99 % tohto dopytu môže zabezpečiť ťažba vlajkovej kryptomeny. Dokáže bitcoin pomôcť?

Bitcoin a solárna energia

Zdá sa, že obdobie, v ktorom ťažba kryptomien čelila veľkému tlaku zo strany ekologických organizácii, je dávno preč. V časoch krízy, kedy sa ľudia začínajú orientovať na možné alternatívy, to môže byť práve ťažba bitcoinu, ktorá môže pomôcť.

Najnovšie štúdie známej americkej spoločnosti Ark Invest s názvom „Big ideas 2023” naznačujú, ako jednoducho môže bitcoin zabezpečiť dopyt po solárnych systémoch, ktoré vyrábajú drahú elektrickú energiu. V prípade, že by sa ťažba kryptomien začlenila do solárnych energetických systémov, výrazne by sa zlepšila stabilita a škálovateľnosť sietí. Tým najvýraznejším zlepšením je ale zachovanie efektívnosti.

Aké je riešenie? Podľa štúdie, by začlenenie ťažobných zariadení bitcoinu na solárny systém dokázalo zabezpečiť až 99 % dopytu koncových používateľov. Ťažobné zariadenia spĺňajú všetky potrebné atribúty. Sú modulárne, pohyblivé, flexibilné a najmä efektívne. Výborná je aj ich kombinácia s veternými či vodnými zariadeniami.

Štúdie spoločnosti Ark Invest

Štúdie spoločnosti Ark Invest. Zdroj: Ark Invest

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Kompenzácia uhlíkovej stopy?

Využitie solárnej energie na ťažbu bitcoinu nie je vo svete novinkou. S touto možnosťou sa aktívne zaoberá ťažobná elektráreň v Južnej Austrálii či v Colorade v USA. Existuje aj prípad fanúšika kryptomien Petra Egyeda so pseudonymom AZ Hodl, ktorý si doma nainštaloval tzv. off-grid solárne pole, ktoré napojil na ťažobné zariadenie bitcoinu. Jeho odhadovaná návratnosť investície je 36 mesiacov.

Zariadenie na ťažbu bitcoinu

Zariadenie na ťažbu bitcoinu. Zdroj: AZhodl.com

Ak patríte k nadšencom, ktorí by chceli niečo podobné skúsiť, môžete si pozrieť návod youtubera Drewa Voska, ktorý vytvoril kompletnú video analýzu zapojenia solárnych panelov na ťažbu bitcoinu. Jeho podrobný návod rozobral aj náklady, podmienky či očakávanú návratnosť.

Solárny boom je viditeľný aj na Slovensku. Podľa portálu HNonline sa v tomto roku výrazne zvýšil záujem o inštalácie solárnych zariadení. Pri súčasných cenách elektrickej energie treba ale naďalej rátať s návratnosťou približne 10 rokov.

Aktuálne prepočty a informácie naznačujú, že pre bežné domácnosti je výhodnejšie siahnuť po fotovoltaických zdrojoch, pri ktorých je počiatočná investícia vyššia, ale návratnosť sa pohybuje na úrovni 5 až 6 rokov. To sa však môže líšiť od reality, keďže vláda SR zmrazila ceny elektrickej energie.

Čítaj ďalej: Túto kryptomenu kupujú najväčší hráči. Jej cena raketovo rastie