Rok 2022 ukázal, ako veľmi je sektor kryptomien zraniteľný. Do celkového diania výraznou mierou prehovorili aj stablecoiny, ktoré ale nepreukázali svoju stabilitu. Koniec koncov, dôsledky krachu ekosystému Terra a stablecoinu UST pociťujeme aj dnes. Dokážu stablecoiny svoju povesť napraviť alebo sa ich využívanie zhorší?
V tomto článku si predstavíme najnovší počin siete Cardano – stablecoin Djed. Predstavitelia siete tvrdia, že to bude práve tento stablecoin, čo dokáže zvrátiť dôsledky z minulého roka. Čo to je, ako funguje a ako sa Djed odlišuje od konkurencie si povieme v najbližších riadkoch.
Stablecoiny
Hneď na úvod si v krátkosti povieme, čo sú to stablecoiny. Sektor kryptomien sa vyznačuje vysokou volatilitou, to znamená, že sa ceny môžu z minúty na minútu zásadne meniť. V prípade stablecoinov sa tento efekt nedeje, keďže ich hodnota je v podstate ekvivalentom štandardnej meny. Najpoužívanejšou je americký dolár, ktorý je využívaný ako rezervná mena.
Typy a základné stablecoiny
Prvým typom stablecoinu je tzv. off-chain stablecoin, ktorý má rovnakú hodnotu, ako napríklad 1 americký dolár. Celý proces výmeny sa uskutočňuje mimo reťazca, čo značí oficiálny názov „off-chain”. Logicky sa tak výmena odohráva prostredníctvom centralizovaného subjektu. Typickým príkladom takéhoto stablecoinu je USDC od spoločnosti Circle. Ak by ste sa rozhodli dať tejto spoločnosti 1 americký dolár, oni vám ho vymenia za 1 USDC.
O stablecoin USDC má obavy aj známy moderátor kanálu Coin Bureau. Viac si môžete prečítať tu: Tento stablecoin rozdrví konkurenciu, mám z neho veľké obavy – Varuje známy moderátor CoinBureau
Druhým typom stablecoinu je tzv. on-chain stablecoin, ktorý je akýmsi opakom prvého typu. Proces výmeny sa uskutočňuje s absolútnou transparentnosťou priamo v reťazci. Typickým predstaviteľom je stablecoin DAI.
Posledný typ stablecoinov predstavujú tzv. algoritmické stablecoiny, pri ktorých sa nevyužíva žiadny kolaterál. Ich stabilitu určuje algoritmus, ktorý pracuje na základe dopytu a ponuky, čím následne určuje, koľko stablecoinov sa má nachádzať v obehu.
Stablecoin Djed
Najnovším počinom projektu Cardano je algoritmický stablecoin Djed a jeho základný popis môžeme definovať ako banku. Takže, projekt jednoducho nakupuje a predáva stablecoiny na základe cieľovej ceny. Celý proces prebieha tak, že produkt, ktorý vykonáva predaj, je stablecoin Djed, viazaný na americký dolár. Stabilitu a tzv. „peg” (pomer hodnoty, alebo výmenný kurz voči americkému doláru) udržiava rezervná minca SHEN a algoritmus dohliadajúci na ponuku a dopyt.
Rezervná minca SHEN
Základnou funkciou rezervnej meny je zachovanie viazanosti stablecoinu Djed na americký dolár. Cieľom tejto rezervnej meny je teda udržiavanie minimálnych a maximálnych rezervných sadzieb. Projekt musí mať k dispozícií taký počet tokenov SHEN, aby dokázali zabezpečiť, že Djed neklesne pod cenu jedného amerického dolára. Rezervnú mincu riadi algoritmus, ktorého cieľom je dôkladne monitorovať situáciu. Ak by stablecoin Djed prekročil cenu jedného dolára, nakupujú sa tokeny SHEN, ktoré vrátia cenu na hodnotu doláru. To isté sa uskutočňuje aj v opačnom prípade s tým rozdielom, že sa vtedy tokeny Djed nakupujú za SHEN, čím sa opäť vyrovná hodnota stablecoinu voči americkému doláru.
Pomaly sa dostávame k tomu, prečo je vytvorenie rezervnej meny dôležité. Ak sa pozrieme napríklad na stablecoin DAI, môžeme usúdiť, že sú jeho rezervy nulové. Centralizovaný stablecoin USDC je razený spoločnosťou Circle, ktorá by mala získané prostriedky od klientov vkladať do dlhopisov. Ani jeden zo spomenutých projektov zrejme nedokáže dostatočne rýchlo reagovať na trhové ceny tak, ako rezervná mena SHEN.
Práve to je dôvodom, prečo ide Cardano touto cestou. Vytvorili rezervnú menu, ktorá je obchodovateľná a držiteľom dáva plnú moc riadiť a udržiavať viazanosť stablecoinu Djed na americký dolár.
V čom je Djed iný, ako skrachovaný projekt UST?
Stablecoin UST spôsobil neuveriteľné problémy, ktoré je možné vidieť aj dnes. Algoritmické stablecoiny utrpeli vážnu ranu a investori im prestali dôverovať.
Spôsob razenia UST bol zabezpečený spaľovaním tokenov LUNA. Ak sa však náhle veľa používateľov rozhodlo vykúpiť tokeny UST, rapídne sa zvyšovala ponuka tokenov LUNA a dopyt jednoducho nebol dostatočne veľký. To spôsobilo kolaps. Spoločnosť Terra chcela následne na vyrovnanie pegu použiť bitcoiny, no tento proces nezafungoval.
Stablecoin Djed sa ale nespolieha na tokeny ADA. Namiesto toho využíva rezervné mince a algoritmus, ktorý dôkladne sleduje minimálne aj maximálne limity mincí SHEN. Djed si tak môže zachovať svoju hodnotu aj vtedy, ak cena tokenu ADA prudko klesne.
Oplatí sa mať stablecoin Djed?
Stablecoin Djed sa bude využívať nielen ako platobný prostriedok, ale jeho aktívne nasadenie sa plánuje aj v bankovníctve či v sektore DeFi. Predstavitelia si od tohto projektu sľubujú naozaj veľa. Odporúčame sa do tohto projektu nezapájať hneď na začiatku. Optimálne bude odsledovať si jeho reálne fungovanie.
Čítaj ďalej: Buďte na pozore, ak máte zainvestované v kryptomenách a akciách – Globálnym trhom zatrasie dôležitá udalosť