[PREHĽAD TRHU] Kryptomeny sa stabilizovali – Je Bitcoin na dobrej ceste k ovládnutiu sveta?

BitmarketsBitmarkets

Za posledné tri mesiace sa na trhu s kryptomenami znovu-objavil zaujímavý vzorec správania. Obdobia ticha, minimálnych pohybov a nízkeho volume striedajú búrlivé týždne plné manipulácií, senzačných správ a vysokej volatility. Momentálne tu máme obdobie ticha. Bitcoin a altcoiny konsolidujú na bezpečných úrovniach a čakajú na väčší pohyb.

Je ťažké napísať niečo nové a zaujímavé. Za posledný týždeň som predstavil niekoľko negatívnych scenárov, tentokrát sa pokúsim zdieľať s vami niečo pozitívnejšie. Nakusnem tému, ktorá je pre mňa veľmi dôležitá a núti ma naďalej pracovať na tomto a ďalších weboch o kryptomenách.

Ovládne raz Bitcoin svetové finančníctvo?

Bitcoin a spolu s ním aj celý krypto-sektor dosiahol za posledné dva roky veľmi dôležitý míľnik. Ľudia ho začali brať vážne. Nie je to tak dávno, čo bola myšlienka globálnej verejnej decentralizovanej kryptomeny považovaná za trápny vtip, resp. utópiu. Známi ekonómovia, finančníci alebo bankári na adresu Bitcoinu smerovali rôzne posmešky.

Spomeňme si napríklad na šéfa J. P. Morgan – Jamieho Dimona. Tento človek bol v krypto-komunite všeobecne známy svojimi poznámkami na adresu Bitcoinu. Niektoré jeho výroky nájdete tu. Aj samotný Jamie však nakoniec svoje neuvážené slová oľutoval a banka J. P. Morgan už pokukuje po možnostiach, ktoré kryptomeny prinášajú (1, 2, 3).

Podobne to vyzerá všade. Dôležití ľudia a spoločnosti si začínajú uvedomovať, že blockchain a Bitcoin nám dávajú šancu doslova zmeniť celý svet. Každá technologická revolúcia však chvíľu trvá. Teraz budem parafrázovať známeho autora sci-fi:

“Bitcoin ovládne svet 50 rokov po tom, čo sa z neho ľudia prestanú smiať.”

Originálny citát nájdete tu.

Finančná revolúcia netrvá mesiac

Po tom, čo Bitcoin na konci minulého roka dosiahol hodnotu neuveriteľných 20 000 $, nasledoval pád. Ľudia prišli o úspory a začali sa ozývať hlasy pochybovačov. Bitcoin vraj zlyhal. 

Najvýznamnejšie vyhlásenia podobného rázu nájdete na stránke Bitcoin Obituaries. V súčasnosti sa tam nachádza viac než 300 citátov od ekonómov, bankárov, obchodníkov a iných známych osobností, ktoré Bitcoin predčasne pochovali.

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že cieľom Bitcoinu nie je nerušene rásť a zarobiť HODL-erom na lambá. V záchvate chamtivosti často zabúdame, že peniaze nevznikajú len tak, z ničoho nič. Za každou (poriadnou) menou je ekonomika, ktorá vytvára hodnotu. Ekonomika Bitcoinu je momentálne veľmi malá, ale neustále rastie. Za posledné dva roky vzniklo množstvo nových firiem, ktoré prijímajú a posielajú platby v kryptomenách a používajú Bitcoin na to, na čo bol stvorený. Používajú ho ako verejnú, decentralizovanú menu fungujúcu paralelne popri súčasnom finančnom systéme.

Ak chcete obchodovať ako profesionál, určite vás zaujmú naše kurzy obchodovania kryptomien. Sú určené pre každého, kto chce vytvárať konzistentné zisky na burze.

Pripime si na ďalších 50 rokov

Bitcoin je aj po desiatich rokoch kryptomena číslo jedna s najväčším denným volume a najvyššou kapitalizáciou. Bitcoin udáva smer pohybu trhu. Adopcia Bitcoinu sa s ostatnými kryptomenami ani nemôže porovnávať. Počul o ňom takmer každý. Bohužiaľ, okolo tejto kryptomeny panujú rôzne povery, ktoré spolu s nepochopením celej technológie masmédiami (tie píšu iba o jeho cene) vôbec nepomáhajú.

Chce to čas. Veľa, veľa času. Každý, kto tvrdí, že Bitcoin zlyhal buď nevie o čom hovorí, alebo klame a sleduje tým nejaký cieľ (napríklad propagáciu konkurenčnej kryptomeny).

Môže vás zaujímať: TOP 5 mýtov o Bitcoine

Konkurencia Bitcoinu, blockchain 2.0 a Internet of Value

Okrem Bitcoinu existujú aj stovky altcoinov – alternatívnych kryptomien fungujúcich na podobnej technológii. Väčšina týchto projektov vznikla za jediným účelom – vytiahnuť z ludí peniaze. Zmyslom ďalších coinov je zas crowdfunding vývoja nejakej technológie. Nájdu sa však aj alty, ktoré Bitcoinu priamo konkurujú. Spomenúť môžem napríklad Bcash, Litecoin, Bytecoin, Dogecoin a ďalšie nezmyselné kryptomeny.

Oveľa zaujímavejšie vyzerajú projekty založené na Turingovsky kompletných blockchainoch (blockchain 2.0 resp. 3.0). Prvým takýmto projektom je Ethereum. Medzi ďalšie zaujímavé patria EOS, Stellar, Cardano, TRON a NEO.

Tieto kryptomeny majú oproti Bitcoinu jednu veľkú výhodu. Na svojom blockchaine umožňujú tvorbu ďalších coinov (často formou ICO) a súperia o to, ktorá vytvorí nový, bezpečný a decentralizovaný Internet of Value.

O tom však až niekedy nabudúce.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbKvakomat mobil