J.P. Morgan mení svoj postoj ku kryptomenám
J.P. Morgan mení svoj postoj ku kryptomenám Zdroj: shutterstock.com/24K-Production

Jedna z najstarších finančných inštitúcií sveta, spoločnosť JPMorgan Chase & Co., označuje Blockchain a technológiu digitálnych mien za inovatívnu, a hovorí že “len tak zo sveta nezmizne”. Vyplýva to z internej správy, ktorá bola zverejnená 8. februára. V správe sa píše o “inovatívnej búrke” a využití Blockchainu.

Hoci zatiaľ bol postoj J.P. Morgan ku kryptomenám skôr skeptický, čo dokazujú aj výroky šéfa spoločnosti, ich interná správa teraz hovorí v tak trochu opačnom duchu. Kryptomeny označujú za obrovskú inováciu v oblasti Blockchainu a spoločnosť očakáva, že jej hodnota bude v budúcnosti rásť. Hovorí tiež o tom, že sa s digitálnou menou a technológiou Blockchainu budeme v budúcnosti stretávať čím ďalej tým viac.

“Bitcoin je podvod”

V septembri minulého roka sa Jamie Dimon, CEO spoločnosti J.P. Morgan, preslávil výrokom, že Bitcoin je podvod. Mieril tým predovšetkým na jeho nestálosť, ktorú však teraz banka interpretuje ako výzvu, ktorej musia tieto digitálne aktíva čeliť. Neskôr prehlásil, že sa k tejto téme už nechce vyjadrovať, avšak minulý mesiac povedal, že svoj výrok o podvode nakoniec ľutoval. V rozhovore pre Cointelegraph odmietol tvrdenie, že by bol voči kryptomenám skeptický.

Využitie technológie Blockchainu

Správa obsahuje tvrdenie, že aj keď bol Blockchain po prvýkrát využitý pre vznik prvej digitálnej meny, teda Bitcoinu, je pravdepodobné, že v budúcnosti bude táto technológia využívaná v mnohých iných finančných a nefinančných sektoroch.

„Technológia Blockchainu by mohla nájsť uplatenie medzi ľuďmi, ktorí uprednostňujú napríklad väčšiu decentralizáciu, siete peer-to-peer (typ počítačových sietí, v ktorej spolu komunikujú priamo jednotliví klienti) a anonymitu.“

V správe sa hovorí o uplatnení napríklad v oblastiach zdravotníctva či managementu. Výhody vidí aj tam, kde súčasné platobné systémy stárnu a sú pomalé, napríklad platby naprieč štátmi, alebo aj pre financovanie ďalšieho rozvoja samotného Blockchainu a internetu vecí (Internet of Things). Zároveň však hovorí, že by mohla zapríčiniť rast čiernej ekonomiky.

V závere je uvedené, že pre kryptomeny bude nesmierne zložité vytlačiť a celkovo súperiť s vládnymi menami ako je dolár, euro alebo yuan (čínska mena). Predovšetkým preto, že vlády sa nebudú chcieť vzdať svojich ziskov.

Napriek tomuto (určite pozoruhodnému) meniacemu sa postoju spoločnosti je treba uviesť, že práve J.P. Morgan bola jednou z mnoho finančných inštitúcií, ktorá minulý týždeň zakázala svojim klientom nákup kryptomien prostredníctvom kreditných kariet.

Záverom: Kryptomeny majú vysoký potenciál

Zo správy je zrejmé, že pohľad vedenia banky na kryptomeny je úplne v rozpore s ich doterajším verejným postojom. Avšak zdá sa, že už aj jedna z najrešpektovanejších bánk sveta začína na kryptomeny nazerať tak trochu lepšie. Vo veľkej miere uznáva technológiu Blockchainu a jeho využitie v budúcnosti v niekoľkých oblastiach a priznáva, že len tak zo sveta nezmizne. S podobným tvrdením prišiel nedávno aj CEO a zakladateľ spoločnosti Nvidia.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance